Przed szczepieniem przeciw Covid-19 warto dobrze się wyspać, zjeść pożywny posiłek i ograniczyć spożycie alkoholu. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, żeby optymalnie przygotować się do szczepienia?

Szczepienie przeciwko koronawirusowi poprzedzone jest kwalifikacją lekarską. Nie każdy zostanie do niego dopuszczony. Bywa też, że konieczna jest dodatkowa konsultacja ze specjalistą, np. z alergologiem.

By ułatwić lekarzowi pierwszego kontaktu badanie przedszczepienne, pacjent jest proszony o wypełnienie kwestionariusza z pytaniami dotyczącymi m.in. przebytych chorób.

W punkcie szczepień warto pojawić się punktualnie, najlepiej z wypełnionym już kwestionariuszem. MOŻESZ GO POBRAĆ TUTAJ

Podczas kwalifikacji, czeka Cię rozmowa z lekarzem. Nie możesz zataić tych informacji:

  • że miałeś ciężką reakcję alergiczną lub zaburzenia oddychania po jakimkolwiek szczepieniu, pokarmie, ukłuciu owada, leku czy substancji chemicznej,

  • że miałeś incydenty zatorowo-zakrzepowe (np. udar, zakrzepica kończyn dolnych), 

  • że masz problemy z krzepnięciem krwi, łatwo tworzą się u ciebie siniaki lub przyjmujesz profilaktycznie leki przeciwzakrzepowe (np. Acard, Xarelto, Pradaxa, Eliquis) - to nie przeszkadza w szczepieniu, ale trzeba poinformować o tym lekarza,

  • że choroba przewlekła, na którą chorujesz, jest w tej chwili w fazie zaostrzenia (problemem jest szczególnie zaostrzenie astmy, RZS czy łuszczycy, ze względu na konieczność zwiększenia leków supresyjnych - sterydów),

  • że masz osłabiony układ immunologiczny w wyniku choroby, takiej jak np. zakażenie wirusem HIV, przyjmujesz leki z powodu choroby nowotworowej, chorób z autoagresji jak RZS (Metorexat) lub innych zaburzeń odporności.  Co Cię czeka po szczepieniu?

Po przyjęciu szczepionki trzeba poczekać na miejscu 15 minut dla własnego bezpieczeństwa, by w razie pojawienia się niepożądanych reakcji szybko uzyskać pomoc. Jeśli nic się nie dzieje, to można wrócić do domu.

W większości przypadków dyskomfort po szczepieniu jest normalnym objawem, wskazującym na to, że Twój organizm buduje ochronę przed wirusem.

Objawy niepożądane, jakie mogą się pojawić po szczepieniu:

> ból i/lub obrzęk i /lub zaczerwienienie w miejscu ukłucia
> złe samopoczucie, osłabienie
> ból głowy, zawroty
> bóle mięśniowo-stawowe
> dreszcze, gorączka
> powiększenie węzłów chłonnych
> odczyny alergiczne.

To może, ale nie musi się zdarzyć, ale lepiej wziąć to pod uwagę, bo być może będziesz potrzebować jeden, dwa dni na odpoczynek.

Źródło: zdrowie.pap.pl