Nowy wariant Omikron - BA.2 wykrywany jest w kolejnych krajach - pisze "New York Post". Według nowojorskiego dziennika, wirus jest powszechnie nazywany "ukrytym Omikronem", bowiem ma cechę genetyczną, która czyni go trudniejszym do wykrycia.

Nowy wariant Omikronu pojawił się już w 40 krajach. "BA.2 jest jednym z co najmniej czterech potomków Omikrona, które zostały wykryte. Stał się już dominującą formą wirusa w Danii" - podaje "NYP". 

Gazeta zwraca uwagę, że od połowy listopada blisko 40 krajów przesłało prawie 15 tys. sekwencji genetycznych BA.2 do globalnej platformy wymiany danych o koronawirusach (GISAID). Do wtorku 96 z nich pochodziło z Ameryki

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) BA.2 stanowi "bardzo niski odsetek wirusów krążących w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Nawet tam, gdzie rozprzestrzenił się szeroko, nie jest bardzo groźny"

Jak zaznaczył "NYP" powołując się na ekspertów, BA.2 nie dowiódł, że nie można uczyć się dalej żyć z Covid-19 jako nową rzeczywistością. 

Do oceny zaraźliwości potrzebny czas

Do tej pory lekarze nie są pewni, czy chory z powodu Omikrona może następnie zostać zainfekowany przez nowy szczep. Wielu ma jednak nadzieję, że jeśli tak, to wywoła znacznie mniej poważne objawy - relacjonuje nowojorska gazeta. 

O BA.2 pisał też "Washington Post", który cytował m.in. wirusologa z Tulane University School of Medicine w Nowym Orleanie Roberta Garry. 

Warianty przychodzą, warianty odchodzą. (..) Nie sądzę, że istnieje jakikolwiek powód, aby sądzić, że ten jest o wiele gorszy niż obecna wersja Omikrona - uspokajał Garry. 

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła jednak, że BA.2 rozprzestrzenia się w wielu krajach wśród obaw, że może być jeszcze bardziej zakaźny niż szczep Omikron BA.1.

BA.2 w Hiszpanii

O potwierdzonym pierwszym przypadku zakażenia podwariantem mutacji koronawirusa Omikron BA.2 poinformowały także m.in. służby medyczne Hiszpanii. Można się nim zakazić m.in. krótko po przebyciu Covid-19.

Minister zdrowia Carolina Darias poinformowała, że do odkrycia pierwszej infekcji BA.2 doszło we wtorek. Szefowa resortu sprecyzowała, że temat pojawienia się nowego podwariantu Omikronu omawiany był podczas wtorkowej narady służb medycznych hiszpańskich wspólnot autonomicznych. Innym zagadnieniem, które poruszono podczas tego spotkania była możliwość skrócenia obowiązkowej kwarantanny dla chorych na Covid-19 z 7 do 4 dni.

Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby skracać długość izolacji społecznej, gdyż w kraju mamy wciąż wysoką liczbę zakażeń - dodała Darias, przypominając, że we wtorek dobowa liczba infekcji przekroczyła w Hiszpanii poziom 133 tys.

W trakcie wtorkowego posiedzenia regionalnych służb medycznych z minister zdrowia większość wspólnot autonomicznych opowiedziała się za wydłużeniem restrykcji przeciwepidemicznych do połowy lutego, w tym m.in. obowiązywania paszportu Covid-19 w placówkach gastronomicznych i rozrywkowych.

Tymczasem, obradujące we własnym gronie władze medyczne Katalonii postanowiły znieść nakaz posiadania paszportu Covid-19 w placówkach gastronomicznych. Nowe przepisy mają zostać opublikowane w regionalnym dzienniku ustaw do końca stycznia.