"Nie wyobrażamy sobie, by chorzy na cukrzycę byli pozbawieni możliwości leczenia, o którą walczyli latami" - apeluje do Ministerstwa Zdrowia Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Pacjenci proszą o dalszą refundację insuliny "Lantus" dla osób z cukrzycą typu drugiego. Insulina ta ma być refundowana do końca sierpnia: co dalej - nie wiadomo. Cukrzyca typu drugiego dotyczy w Polsce dwóch i pół miliona ludzi.
Wygaszenie refundacji oznaczałoby dla wielu pacjentów konieczność dodatkowych wizyt kontrolnych u lekarza i stres związany najpierw z poszukiwaniem nowej terapii, a później z nauką obsługi nowego sprzętu do wstrzykiwania insuliny.
Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, podkreśla w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem, że insulina, której dotyczy apel, to jeden z najskuteczniejszych leków.
Cukrzyca jest bardziej wyrównana, czyli chory lepiej się czuje, lepiej funkcjonuje, nie rozwijają się powikłania - wyjaśnia.
Insulina ta jest refundowana dopiero od trzech lat. Pacjenci walczyli o nią ponad dekadę i nagle pojawia się groźba, że dostęp do tego sprawdzonego leku może zostać odebrany. Liczymy na to, że Ministerstwo Zdrowia wsłucha się w głos pacjentów. Naszym zdaniem istotne jest, żeby pacjenci mieli dostęp do jak największej liczby terapii - zaznacza Śliwińska.
W apelu opublikowanym na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Diabetyków podkreślono m.in., że "grupa naszych podopiecznych stosujących ten lek jest znaczna":
Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 września. Wstępną propozycję zmienionego wykazu preparatów i świadczeń refundowanych Ministerstwo Zdrowia opublikuje w drugiej połowie sierpnia.
(e)