Kwiecień to dla alergików czas próby: rośliny pylą, a uczulonych męczą kaszel i katar. Zobacz najnowszy komunikat pyleń przygotowany przez naszego eksperta z Polskiej Sieci Aerobiologicznej!

zdj. ilustracyjne /Pixabay

W całej Polsce trwa sezon pyłkowy drzew.

Jak informuje dr hab. biol. Dorota Myszkowska z Polskiej Sieci Aerobiologicznej: Stężenie pyłku olszy jest już bardzo niskie na terenie całego kraju i stopniowo zanika. Stężenie pyłku topoli i wierzby waha się od niskiego do średniego (Polska centralna i północno-zachodnia), z tendencją spadkową.

W niektórych rejonach kraju (Małopolska, Lubelskie) pojawiły się pierwsze ziarna pyłku silnie alergennej brzozy.

Sezon zazwyczaj zaczyna się w Polsce w pierwszej połowie kwietnia. W bieżącym roku kwiatostany brzozy rozwijają się powoli ze względu na niską temperaturę w nocy, nawet do wartości ujemnych. Jednak prognozowany w całym kraju wzrost temperatury spowoduje w najbliższych dniach pojawienie się pyłku brzozy w stężeniach niskich i średnich. Jedynie w rejonach górskich oraz w północno-wschodniej części kraju osoby z alergią na pyłek brzozy nie będą jeszcze narażone na jego działanie - tłumaczy dr Myszkowska.

Na całym obszarze kraju stężenie stężenie zarodników Cladosporium waha się od niskiego do średniego, natomiast zarodniki Alternaria notowane są jedynie sporadycznie.

Zobacz pozostałe mapy pyleń!

Cladosporium:


Olsza:


Topola:

Wierzba: