Kiedy w górach topnieją ostatnie śniegi, coraz więcej osób wychodzi na szlaki. Rześkie powietrze, zapierające dech krajobrazy i zachody słońca przyciągają co roku wielu turystów. Jeśli i ty w tym roku planujesz spędzić swój wolny czas w górach, koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik. Dowiesz się z niego na co uważać, o co zadbać i co wziąć ze sobą na szlak. Odpowiednie przygotowanie to najważniejsza rzecz przed wyjściem w góry – z nami nic Cię nie zaskoczy!

Kasprowy Wierch (zdj. ilustracyjne) /Monika Kamińska /RMF FM

Przed wyjściem w góry, pamiętaj:

1. Sprawdź, gdzie idziesz!

Zanim wyjdziesz na szlak, dokładnie przeanalizuj trasę. Korzystaj z przewodników oraz aktualnych map. Dowiedz się, ile czasu zajmie Ci wędrówka, gdzie znajduje się najbliższe schronisko oraz inne punkty użytkowe. Ważne, aby wybrać trasę dopasowaną do naszych umiejętności - niektóre przeprawy w górach potrafią nieźle dać w kość! Nie zapomnij także o numerze alarmowym GOPR/TOPR oraz sprawdź aktualną prognozę pogody.

2. Do plecaka - suchary

Kilka godzin marszu w górach potrafi zmęczyć. Dlatego ważne, aby zabrać ze sobą odpowiedni prowiant. Woda jest najważniejsza - zawsze miej ją przy sobie. Unikaj słodkich, gazowanych napojów, po których jeszcze bardziej chce się pić. Do jedzenia zabierz ze sobą trwałe rzeczy, które nie zepsują się w wysokiej temperaturze. Dobre będą suchary, batony energetyczne lub konserwy. Pamiętaj - nie niszcz środowiska i nie wyrzucaj pustych opakowań w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

3. W szpilkach na Morskie Oko?

Odpowiednie buty zaoszczędzą Ci odcisków i kontuzji. Najlepiej ubrać pełne buty trekkingowe z usztywnianą kostką. Pamiętaj, że pogoda w górach zmienia się bardzo szybko i nie sugeruj się obecnymi warunkami. Nawet jeśli na zewnątrz jest ciepło, nie zapomnij zabrać ze sobą długich spodni, ciepłej bluzy, kurtki przeciwdeszczowej i skarpetek na zmianę.

4. "Wezmę plecak swój..."

Trasa sprawdzona, jedzenie i ubrania spakowane. Co jeszcze zabrać? Nie należy zapomnieć o podstawowej apteczce, latarce, telefonie, zapalniczce oraz chusteczkach. Przydatny będzie też scyzoryk, sznurek i krem z filtrem. Niezależnie od stopnia przygotowania - w górach zawsze należy uważać!

5. Trening

Aby trasa przebiegła miło i przyjemnie, warto już wcześniej porządnie się przygotować. Na koniec przedstawiamy kilka ćwiczeń, dzięki którym zwiększysz swoją kondycję oraz zmniejszysz ryzyko kontuzji.

PLAN TRENINGOWY:

1.   Podskok i przysiad połączony z martwym ciągiem z kettlebell.

2.   Wspięcia na palcach z kettlebell.

3.   Wznosy bioder w górę z wykorzystaniem stepu oraz sztangi.

4.   Wejście na ławeczkę jedną nogą, druga wyprostowana w górę, w dłoniach hantle.

5.   Przysiad, wznos kettlebell w górę, łokcie szeroko.

6.   Martwy ciąg, gryf bokiem.

RMF4RT.pl

(mpw)