Nadwagę ma trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły – takie dane podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, który szacuje, że za 6 lat otyłość będzie dotyczyła aż 30 proc. Polaków. To choroba, do której prowadzi głównie styl życia, jaki prowadzimy.

Czy to nadwaga czy już otyłość?

Żeby określić, czy mamy prawidłową masę ciała, trzeba policzyć wskaźnik BMI (Body Mass Index) czyli stosunek wagi do wzrostu. W sieci można znaleźć kalkulatory, dzięki którym łatwo obliczymy BMI, uwzględniające także płeć. Kalkulator znajdziesz pod tym adresem: https://diety.nfz.gov.pl/

BMI powyżej 25 oznacza nadwagę, a powyżej 30 otyłość. Warto także zmierzyć sobie obwód talii. Jeśli wynik w przypadku mężczyzn wynosi powyżej 94 cm, a w przypadku kobiet powyżej 80 cm, możemy mówić o nadmiernej masie ciała - mówi Magdalena Sobolewska, dietetyk kliniczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Otyłość jest chorobą

Otyłość znajduje się na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) pod numerem E66. Charakteryzuje się nadmiernym magazynowaniem tkanki tłuszczowej. Jest głównie konsekwencją złej diety i niedostatecznej aktywności fizycznej. Mało ruchu, nieodpowiednie odżywianie - objadanie się albo zjadanie jednego posiłku w ciągu dnia w późnych godzinach, pomijanie śniadań - takie przyczyny otyłości wymienia lek. Edyta Koba, kardiolog z WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Dodaje, że w zdecydowanie mniejszym stopniu do otyłości mogą prowadzić niektóre choroby np. nieprawidłowo leczona niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga.

W przypadku otyłości rzadko możemy mówić o uwarunkowaniach genetycznych. Dziedziczy się głównie książkę kucharską po mamie, nawyki żywieniowe i nawyki dotyczące trybu życia. Otyłość to choroba cywilizacyjna, uznana przez nas za przewlekły stan zapalny - podkreśla lek. Jerzy Eszyk, gastroenterolog z WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Konsekwencje otyłości

Cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, depresja - to niektóre z konsekwencji otyłości. U osób otyłych dochodzi do rozwinięcia się miażdżycy, która może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu - mówi lek. Edyta Koba. Lek. Jerzy Eszyk dodaje do tej listy chorób m.in. raka okrężnicy. To nie jest jedyny nowotwór, z którym spotykamy się częściej u osób z otyłością. Otyłość i zespół metaboliczny znacznie obciążają też wątrobę - stłuszczenie, zapalenie stłuszczeniowe wątroby to stany, które prowadzą do marskości takiej samej, jak u pacjentów nadużywających alkoholu, a marskość wątroby skraca życie, może doprowadzić do raka wątrobowokomórkowego ­- mówi gastroenterolog.

Inne nowotwory? U kobiet rak trzonu macicy, rak jajnika, nowotwory piersi, a u mężczyzn rak jelita grubego, rak prostaty, guz rzekomy mózgu ­- wylicza lek. Marta Frejowska, pulmunolog, internista z WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Dodaje, że u pacjentów z otyłością trudniej leczy się inne choroby, np. astmę oskrzelową.

Co wyeliminować z diety?

Unikajmy żywności wysokoprzetworzonej, która jest źródłem węglowodanów prostych i tłuszczów trans. Trzeba też sprawdzać skład produktów po które sięgamy w sklepie. Zasada jest taka, że im produkt ma dłuższy skład, tym gorzej. Trzeba unikać takich składników jak: olej palmowy, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier, sól. Szczególnie, jeśli znajdują się na początku składu - radzi Magdalena Sobolewska, dietetyk kliniczny.

Podkreśla, że warto spoglądać na piramidę żywieniową. U jej podstawy jest aktywność fizyczna i woda. Kolejne piętro piramidy to owoce i warzywa. Ważne, aby były odpowiednie proporcje - trzy porcje warzyw na jedną porcję owoców. Powinniśmy spożywać minimum pół kilograma warzyw i owoców w ciągu dnia. Z produktów zbożowych wybierajmy pełnoziarniste, grube kasze, pieczywo razowe. Nie bójmy się strączków - to źródło białka podobnie, jak mięso i ryby. Warto pamiętać, by unikać czerwonego mięsa, szczególnie przetworzonego. Nie powinno być spożywane częściej niż raz w tygodniu - mówi Magdalena Sobolewska. Specjalistka dodaje, że na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia dostępne są plany żywieniowe, które mogą ułatwić skomponowanie zdrowej diety https://diety.nfz.gov.pl/

Można także skorzystać z bezpłatnych, zdalnych porad dietetyka, psychodietetyka czy specjalisty do spraw aktywności fizycznej: https://ncez.pzh.gov.pl/poradnia

Aktywność fizyczna to podstawa

Najlepszy efekt w postaci spadku masy ciała jest wtedy, kiedy mamy wydatek energetyczny czyli ruch kardio - mówi lek. Marta Frejowska. Ważne jednak, by aktywność fizyczną dobrać do swoich możliwości. Nie można rzucać się od razu na głęboką wodę. Chodzi o to, by mając dużą otyłość, nie iść biegać, nie robić rzeczy, które mogą spowodować np. uszkodzenie stawów. Warto wysiłek dobrać indywidualnie, przy pomocy specjalistów, a najważniejsze, by osobę, która ma wykonywać tę aktywność ona cieszyła. Jeśli ktoś będzie się zmuszał, to potrwa to tydzień lub miesiąc ­- zaznacza dietetyk.

Dla osób z chorobami krążenia, które bardzo często mają nadwagę dobry będzie spacer. Ważne, by być aktywnym regularnie. 15-20 minut dziennie spaceru dla osób z chorobami krążenia ma duże znaczenie. Są to niestety ludzie z nadwagą i otyłością, którzy boją się ruszać, a jeśli chodzi o rehabilitację po zawałach serca, z niewydolnością krążenia  ruch jest wskazany - to może być 15-20 minut dziennie spaceru, nordic walking, pływanie - mówi kardiolog lek. Edyta Koba.

Opracowanie: