Zastanawiasz się czy jesteś w grupie ryzyka chorób nowotworowych, lub grozi Ci zawał? Cóż, odpowiedź możesz znaleźć na.. schodach. Wyniki badań pokazują, że testy sprawnościowe, wymagające energicznych i żwawych ruchów, czyli np. szybkiego wchodzenia po schodach, pomagają przewidzieć ryzyko wczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia lub nowotworów.

Jak przekonują lekarze z American College of Cardiology, taki test można przeprowadzić "na własną" rękę. Wystarczy wbiec po schodach na czwarte piętro. Osobie w pełni zdrowej powinno to zająć poniżej minuty.

Od wielu lat przed wykonaniem operacji, żeby upewnić się czy serce pacjenta wytrzyma zabieg, zadawaliśmy jedno pytanie, czy potrafi sam wejść po schodach, najlepiej żwawym krokiem - zauważa dr Andrew Freeman w rozmowie z portalem Healthline. Dodaje, że sprawność i wytrzymałość na tym poziomie może wskazać, czy pacjent w miarę szybko dojdzie do siebie po operacji. 

Zaznacza jednak, że tego typu testy odradza się osobom z artretyzmem lub problemami natury ortopedycznej. I jednocześnie podpowiada, że jeśli wchodzenie po schodach powoduje osłabienie i zawroty głowy, warto skonsultować to z lekarzem.

Zdrowotne walory zadyszki

Zadyszka jest czymś, czego staramy się unikać. Zdaniem dr Freemana, niepotrzebnie.

Swoim pacjentom podpowiadam, żeby codziennie ćwiczyli przez 30 minut doprowadzając się do momentu, kiedy są zziajani - podkreśla. Jego zdaniem taka codzienna zadyszka jest drogą do zdrowszego, dłuższego życia.

Ćwiczenie fizyczne to po prostu jedna z lepszych kuracji, przy wielu schorzeniach. Często największą wagę mają nasze codziennie zachowania, które bagatelizujemy. Ważne jest to jak ćwiczymy, co jemy, ile śpimy i czy się stresujemy - przekonuje dr Freeman.

Opracowanie: Katarzyna Staszko