Czy można zwiększyć pojemność płuc? Oczywiście, że tak! Wystarczy kilka prostych ćwiczeń, aby nad tym popracować. Dlaczego to tak ważne? Im więcej tlenu wdychamy, tym więcej energii mamy. Poprawia to naszą kondycję fizyczną oraz ogólną wytrzymałość organizmu. Z każdym treningiem nasze ciało staje się mocniejsze.

Różnice w pojemności

Pojemność płuc obrazuje stan naszej kondycji. Jeśli oddech jest głęboki, więcej powietrza dostaje się do pęcherzyków płucnych, a do krwi dociera większa ilość tlenu. Pojemność płuc może się różnić ze względu na płeć, czy poziom aktywności fizycznej. U mężczyzn wynosi od 4 do 5 litrów, natomiast u kobiet waha się między 2, a 3 litrami. O wiele większą pojemność płuc mają sportowcy, ponieważ u nich wynosi ona od 6 do nawet 8 litrów.

Zwiększanie pojemności płuc

Dobry trening jest niezwykle pomocny w zwiększaniu pojemności płuc. Postaw na ćwiczenia aerobowe lub interwały i poczekaj na efekty. Jeśli lubisz chodzić po górach, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Treningi wysokogórskie są świetną metodą, aby popracować nad płucami.

Nad objętością płuc możesz również popracować wykonując tych kilka codziennych czynności:

- Nadmuchiwanie balonów.

- Powolne oddychanie: wciągaj powietrze nosem i jak najdłużej wydychaj ustami.

- Wchodzenie po schodach: staraj się wchodzić dynamicznie i mocno rozciągać klatkę piersiową, w tym celu spleć ręce za głową.

- Leżenie: połóż się na plecach, robiąc wdech mocno wypchnij brzuch do góry, natomiast wydychając powietrze, mocno go wciągnij. Możesz położyć na brzuchu delikatny ciężar.

Dla tych, którzy nie mają czasu iść na siłownię lub na zajęcia fitness, stworzyliśmy poniższy film. To nasza mała treningowa podpowiedź na skuteczne ćwiczenia, które możesz wykonać bez wychodzenia z domu! Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznego sprzętu, nie przejmuj się. Talerze, czy hantle możesz zastąpić zwykłą butelką wody lub wykonać ćwiczenia bez obciążenia.

PLAN TRENINGOWY

1. Bieg bokserski z talerzami

2. Przyciąganie kolan w pozycji deski

3. Bieg z wysokim dotknięciem stopy

4. Wyrzuty nóg w górę w pozycji deski

5. Burpee

6. Pajacyk z wyskokiem w górę