Zbyt mała aktywność fizyczna to jedna z głównych przyczyn wad postawy u dzieci. Z badania Instytutu Matki i Dziecka wynika, że aż 90 proc. dzieci i młodzieży ma problemy z kręgosłupem, stopami czy kolanami. Lekarze i rehabilitanci radzą: zachęcajmy dzieci do ćwiczeń, także w domu.

ćwiczenia /Piotr Bułakowski /RMF FM

Przede wszystkim dziecko trzeba zmotywować, żeby chciało ćwiczyć. Wystarczą zwykłe spacery i bieganie. W domu można skompletować drobny kącik do ćwiczeń np. z matą, piłką gimnastyczną czy taśmą, która daje opór przy rozciąganiu. W połączeniu z wyobraźnią może być to frajda dla dziecka - podpowiada Izabela Bendyk, fizjoterapeutka z Olsztyna.

Dodaje, że bardzo ważna jest także wytrwałość rodziców. Ćwiczenia z terapeutą nie wniosą wiele, jeżeli w domu nie będą ponawiane albo gdy dzieci nie będą biegały, pływały, korzystały ze świeżego powietrza.

Rodzic, który sam nie ćwiczy, nie powinien się dziwić, że jego dziecko też nie chce uprawiać sportu. Dzieci, jeżeli mają na co dzień takie wzorce, to je naśladują - mówi fizjoterapeutka.

Ważne, by od małego przyzwyczajać dziecko do wysiłku, do sportu. Wtedy w przyszłości nie będzie miało problemów z wadą postawy czy otyłością.

(mpw)