Oddychanie jest procesem zwykle nieświadomym, odbywającym się rytmicznie i bezwolnie. Cykl oddechowy wykonujemy codziennie tysiące razy, rzadko jednak zastanawiamy się, jak duży wpływ ma prawidłowe oddychanie na nasze zdrowie i nastrój. Prawidłowy oddech, czyli jaki?

Tlen za dwutlenek węgla

Powietrze dostaje się do górnych dróg oddechowych przez usta i nos, a następnie przez gardło, krtań, tchawicę i oskrzela trafia do płuc. W płucach - w pęcherzykach płucnych, dochodzi do wymiany gazowej. Oddawany jest tlen, zabierany dwutlenek węgla, który wraz z wydechem wydalany jest na zewnątrz.

Zły oddech = niedotlenienie

Oddech płytki, bez używania przepony, często wykonywany przez usta skutkuje niedotlenieniem organizmu, szybkim męczeniem się, bólami głowy, rozdrażnieniem, uczuciem znużenia, a nawet pogorszeniem sprawności intelektualnej, czy obniżeniem odporności organizmu. 

Prawidłowe oddychanie powinno być płynne, spokojne, głębokie, ale bez nadmiernego napinania mięśni oddechowych, a jednocześnie lekkie i niesłyszalne.

Bardzo ważny jest nos

Zaleca się, aby wdech wykonywać przez nos. Dlaczego? Otóż nos pełni kilka bardzo istotnych funkcji:

  • ogrzewa powietrze do temperatury ciała, co zapobiega uszkodzeniom pęcherzyków płucnych przez zimne powietrze,
  • nawilża, dzięki czemu nabłonek dróg oddechowych nie ulega wysuszeniu,
  • oczyszcza powietrze z wirusów, bakterii i cząsteczek nieorganicznych, aby  nie przedostały się do pęcherzyków płucnych,
  • produkuje tlenek azotu, który odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę wymiany gazowej.


Tor przeponowy

Zaleca się, aby oddychać torem przeponowym. Przepona to główny mięsień oddechowy, ułożony poziomo, oddzielający jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. 

W czasie wdechu przepona kurczy się i obniża (poszerzając obrys brzucha), a zewnętrzne mięśnie międzyżebrowe unoszą żebra. Podczas wydechu przepona się rozluźnia i biernie się unosi, brzuch się zapada, a żebra opadają.

  • Korzyści płynące z oddychania torem przeponowym:
  • lepsze dotlenienie organizmu,
  • zmniejszenie napięcia w narządach jamy brzusznej,
  • poprawa stabilności ciała,
  • redukcja stresu,
  • aktywacja mięśni dna miednicy.

Jak nauczyć się oddychania torem przeponowym? Ćwiczenie

1. Ułóż się w pozycji leżenia na plecach, kolana ugięte, stopy oparte na podłodze.

2. Połóż jedną rękę na klatce piersiowej, drugą na brzuchu tuż poniżej mostka.

3. Wykonaj wdech kierując powietrze do brzucha - pozwól, aby brzuch się lekko zaokrąglił, a żebra uniosły.

4. Wykonaj spokojny wydech - pozwól, aby brzuch lekko się zapadł, a żebra opadły.

Pamiętaj, aby w czasie wykonywania ćwiczenia rozluźnić mięśnie szyi, ramion, barków, a głowę ustawić w pozycji neutralnej. Nie należy też wydychać całego nabranego powietrza. 

Ćwiczenie najlepiej wykonywać przed jedzeniem lub przynajmniej godzinę po posiłku. Przed jego rozpoczęciem, należy dobrze przewietrzyć pomieszczenie. Aby lepiej skupić się na oddechu, możesz zamknąć oczy.

Wraz z opanowaniem oddychania przeponowego można stopniować podwyższać trudność ćwiczenia i wykonywać go w pozycji siedzącej, stojącej, a nawet łączyć z innymi ćwiczeniami.

Opracowanie: