Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że oddychanie ustami jest czymś nieprawidłowym. Wiążą się z tym negatywne konsekwencje. Ekspert portalu „Twoje Zdrowie”, przestrzega, że oddychanie torem ustnym może prowadzić nawet do niedotlenienia, większej podatności na infekcje czy zmiany kształtu twarzy.

Każdy narząd pełni konkretne funkcje i jeśli działa się wbrew naturze, to niestety trzeba liczyć się z przykrymi skutkami ubocznymi. Oczywiście w niektórych przypadkach niemalże niemożliwe staje się oddychanie przez nos, przez co pozostaje zrobić to za pomocą ust. Kluczowe będzie znalezienie źródła problemu i wyeliminowanie go, aby przywrócić prawidłowy tor oddychania.

Z czego wynika oddychanie przez usta u dorosłych?

Zdolność do samodzielnego oddychania płód zaczyna nabywać już w trzynastym tygodniu ciąży. Warto wiedzieć, że noworodki nie są nawet początkowo zdolne do oddychania przez usta. Z tego właśnie powodu tak kluczową kwestią jest w ich przypadku pilnowanie tego, aby miały udrożniony nos. W przeciwnym razie może dojść nawet do uduszenia się.

Umiejętność pobierania powietrza ustami musi zostać dopiero nabyta. Maluszek ma do dyspozycji wyłącznie opcję oddychania torem nosowym. Rodzice powinni jednak kontrolować to, czy dziecko oddycha prawidłowo, bo wszelkie zaburzenia mają jakąś przyczynę.

Zobacz również:

Bardzo często u dzieci pojawiają się problemy z donośnym oddychaniem prze z usta w przypadku wystąpienia astmy. Jeśli ma to miejsce podczas spania, to najczęściej wskazuje to na przerośnięte migdałki, towarzyszy temu zwykle chrapanie. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, to niestety może rozwinąć się nawet bezdech senny i pogorszenia jakości snu. To z kolei rozpoczyna całą kaskadę kolejnych problemów.

Przyczyny oddychania przez usta

Przyczyn oddychania torem ustnym może być wiele. W przypadku dzieci bardzo często problem wynika z nieprawidłowości organicznych. Za oddychanie przez usta odpowiadają również nabyte patologie nawykowe. Bardzo często za oddychanie torem ustnym odpowiada niedrożność dróg nosowo-gardłowych.

Zdarzają się także przypadki makroglosji. Stwierdza się ją u dzieci, które mają przerośnięty język, przez co nie może on należycie spełniać swoich pierwotnych funkcji. Jeżeli rodzic nie zainterweniuje w porę, a nawyk oddychania przez usta zostanie utrwalony, to niestety pozbycie się problemu stanie się zdecydowanie trudniejsze, bardziej czasochłonne.

Krzywa przegroda nosowa i zwężenie dróg oddechowych to kolejne powody oddychania przez usta. Do oddychania przez usta bardzo często dochodzi podczas infekcji. Wynika to po prostu z niedrożności nosa, gromadzenia się w nim wydzieliny uniemożliwiającej przepływ powietrza.

W przypadku osób borykających się z astmą oskrzelową staje się to bardzo problematyczne. Jako że dochodzi do wysuszenia śluzówek, a zanieczyszczenia i alergeny mają ułatwioną drogę do układu oddechowego, to niestety pacjenci obserwują nasilenie objawów schorzenia.

Zmiana kształtu twarzy czy wady wymowy - jakie są negatywne skutki oddychania przez usta

Oddychanie ustami jest bardzo niekorzystne. Jeśli będzie to trwało przez długi czas, to niestety przyczyni się do zmian kształtu twarzy. Za niewłaściwe kształtowanie się szczęki odpowiada głównie opadający język, co jest nieuniknione przy ciągle uchylonych ustach. Konsekwencją tego są rozmaite wady zgryzu typu tyłozgryz, wychylenie górnych siekaczy itd.

Kolejnym problemem wynikającym z oddychania torem ustnym jest większa podatność na infekcje dróg oddechowych. Trzeba mieć na uwadze to, że nos ma specyficzna budowę, dzięki czemu jego śluzówki są właściwie chronione przed wysychaniem. Powietrze dostające się do przewodu nosowego zostaje oczyszczone i ogrzane, ale w przypadku oddychania przez usta nie ma takiej możliwości. Nie są one do tego przystosowane, przez co niestety śluzówka w jamie ustnej nadmiernie wysusza się, co skutkuje obniżoną odpornością na chorobotwórcze drobnoustroje. Łatwo się domyślić, że podczas oddychania ustami do organizmu przedostaje się zdecydowanie więcej patogenów, więc nietrudno o rozwój różnych schorzeń.

Kolejnym problemem z oddychaniem ustami jest niedotlenienie. Wynika to z tego, że oddychanie torem ustnym przyczynia się do płytszego oddechu. Z kolei pobranie mniejszej ilości powietrza ma negatywny wpływ na przepływ tlenu. Jest to prosta droga do niedotlenienia narządów i tkanek. Tlen wraz z krwią dostarcza do organizmu składniki pokarmowe. Niedostateczna ilość tlenu objawia się bladością i suchością skóry, osłabieniem, sennością, zaburzeniami przemiany materii.

Oddychanie przez usta grozi również wadami wymowy, co wynika z niewłaściwego ułożenia języka. Brak jego pionizacji nierzadko przyczynia się nawet do wystąpienia problemów podczas przełykania. U osób oddychających torem ustnym obserwuje się także osłabienie mięśnia okrężnego wargowego, nieprawidłową postawę ciała, próchnicę i stany zapalne jamy ustnej.

Jak zapobiegać nieprawidłowemu oddychaniu?

Osoby oddychające przez usta muszą zacząć od tego, aby zmienić swój nawyk. Trzeba zacząć oddychać świadomie. Podczas snu pomocne jest przybieranie pozycji bocznej. Należy również zadbać o nawodnienie organizmu, utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Świetnie sprawdzi się nawilżacz powietrza połączony z dyfuzorem, do którego można wlać olejki eteryczne udrażniające nos i zatoki.

Do oczyszczania nosa nadaje się roztwór soli fizjologicznej. Można również wykonywać regularnie ćwiczenia oddechowe, które wzmacniają mięśnie przepony i pobudzają aparat oddechowy, wydłużają fazę wydechu.

Stosuje się również specjalne, ruchome aparaty ortodontyczne, które stymulują wzrost żuchwy i szczęki. Służą też temu, aby język przyjmował prawidłową pozycję, a pacjent zamykał usta podczas oddychania.

Opracowanie: