Roztwór wody morskiej, zwany również izotonicznym, dostępny zwykle w formie sprayu i aerozolu, jest stosowany w codziennej higienie nosa oraz do oczyszczania przewodów nosowych w trakcie infekcji. Niewątpliwą zaletą wody morskiej jest jej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Na co dokładnie pomaga i kiedy ją stosować? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące wody morskiej.

Woda morska - czyli jaka?

Woda występująca w morzach i oceanach jest źródłem cennych dla naszego organizmu pierwiastków. Jej skład różni się w zależności od pochodzenia, ale najczęściej zawiera m.in. sód, magnez, wapń, chlor, fosfor, jod, żelazo, siarka i bor. Ponadto zawiera mangan o właściwościach przeciwalergicznych oraz miedź o właściwościach przeciwbakteryjnych.

Dlatego też lekarze zalecają by spędzać czas nad morze - najlepiej 3 tygodnie w ciągu roku. Wdychanie obecnych w nadmorskim powietrzu kropelek wody morskiej łagodzi stany zapalne i zapobiega zaleganiu wydzieliny w górnych drogach oddechowych, a także nawilża śluzówkę nosa i stymuluje ją do produkcji śluzu.

Oczywiście dostępna w aptekach woda morska nie pochodzi z morza, ale ma takie same właściwości. Jej odczyn pH mieści się w przedziale 7,5 - 8,4. Jest to fizjologiczny i sterylny roztwór chlorku sodu, określany mianem roztworu izotonicznego, ponieważ jego stężenie jest takie samo, jak stężenie wydzieliny zalegającej w jamie nosowej. I w takiej formie jest najczęściej stosowany w przypadku niemowląt, ale woda morska może być również wzbogacona o zawartość takich mikroelementów i soli mineralnych, jak: siarka, miedź, selen, żelazo lub mangan.

Woda morska do nosa - skuteczna, bezpieczna i dla każdego

Jak już zostało wcześniej zaznaczone, woda morska działa nawilżająco i oczyszczająco na błonę śluzową nosa. Poza tym dzięki temu, że wypłukuje zanieczyszczenia, wirusy oraz bakterie, to zapobiega rozwojowi różnego typu infekcji górnych dróg oddechowych oraz pomaga w łagodzeniu objawów alergii - np. kataru siennego.

Woda morska jest naturalna i w pełni bezpieczna, a do tego niezwykle skuteczna. Może być więc stosowana zarówno u małych dzieci, jak i u osób dorosłych w postaci sprayów do nosa lub w formie inhalacji.

Fakt, że roztwór wody morskiej jest naturalny i bezpieczny, a do tego pozytywnie wpływa na nasz organizm, czyni go preparatem niezwykle uniwersalnym. Może go stosować każdy bez względu na wiek. Bez obaw z dobrodziejstw wody morskiej mogą korzystać dzieci już od pierwszego dnia swojego życia.

Warto jednak wybierać te preparaty z wodą morską, które są pozbawione konserwantów. Przed zakupem lepiej sprawdzić ich skład. Ponadto spray do nosa z wodą morską powinien być dostosowany do wieku dziecka. Będzie wówczas ułatwiał aplikację roztworu.

Rodzaje wody morskiej

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wody morskiej:

- roztwór izotoniczny - o którym była już mowa - o takim samym stężeniu jak płyny ustrojowe, stosowany zapobiegawczo do wypłukiwania drobnoustrojów i alergenów z górnych dróg oddechowych;

- roztwór hipertoniczny - a więc o wyższym stężeniu niż płyny ustrojowe (np. 2,2%), który pomaga zmniejszyć obrzęk poprzez "wyciągnięcie" nadmiaru wody z obrzękniętej błony śluzowej nosa na zasadzie osmozy.

Liczne badania pokazują, że stosowanie izotonicznego roztworu wody morskiej zmniejsza u alergików zaczerwienienie błony śluzowej nosa oraz nasilenie świądu. Ponadto izotoniczna woda morska do nosa, zwiększając nawilżenie jego błony śluzowej, przyczynia się do poprawy jej funkcjonowania, także w zakresie jej czynności termicznych.

Z kolei hipertoniczna woda morska na katar jest skuteczną formą walki z różnego typu infekcjami górnego układu oddechowego, poprawiając filtrację nosa i usprawniając mechanizm śluzowo-rzęstkowy (odpowiedzialny za usuwanie nadmiaru wydzieliny z jamy nosowej i zatok).

Woda morska do inhalacji

Roztwór wody morskiej może być bezpośrednio (w postaci pary wodnej) doprowadzany do dróg oddechowych. Potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt - inhalator, który można kupić w aptece lub sklepie internetowym oraz roztwór wody morskiej w ampułkach.

Inhalacje zalecane są przy katarze, ale także przy innych infekcjach dróg oddechowych, w tym o podłożu alergicznym. Są powszechnie stosowane u dzieci, jako skuteczna metoda walki z katarem.

Inhalacja doskonale nawilża błonę śluzową dróg oddechowych lub rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie.

Warto podkreślić, że nieleczony katar może prowadzić do zapalenie ucha środkowego, zapalenia oskrzeli, zapalenie gardła, co w przypadku małych dzieci może być groźne.

Woda morska - inne zastosowania

Skuteczna pomoc w leczeniu infekcji dróg oddechowych to nie wszystko, co woda morska ma nam do zaoferowania. Roztwór wody morskiej w ampułkach można stosować do pielęgnacji oczu małych dzieci, ale nie tylko.

Będzie też doskonała do przemywania niewielkich ran i skaleczeń. trzeba jednak zaznaczyć, że wodę z otworzonej ampułki trzeba szybko zużyć (najlepiej od razu), by nie straciła swojej sterylności.

Opracowanie: