Suchy nos to jedna z powszechnych dolegliwości, która wywołuje spory dyskomfort. Na problem ten szczególnie często skarżą się osoby regularnie przebywające w pomieszczeniach z klimatyzacją bądź stosujące nadmierne ilości kropli.

Wysuszona śluzówka nosa zwykle powoduje męczące swędzenie, kichanie i pojawienie się obrzęku. Często, zwłaszcza tuż po przebudzeniu, towarzyszy temu uczucie zatkanego nosa. Gdy dolegliwość trwa dłuższy czas, mogą wystąpić również krwawienia. Ponadto sucha śluzówka nosa nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony przed wirusami czy bakteriami. Z tego powodu odporność organizmu spada, co wywołuje niekiedy poważne stany zapalne w obrębie gardła i zatok. 

Co oznacza wysuszona śluzówka nosa?

Główną przyczyną suchego nosa jest długotrwałe przebywanie w miejscach klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych, w których poziom wilgotności jest zbyt niski. Organizm zmuszony jest wtedy  nawilżać powietrze, które wdycha. Warunki takie szybko prowadzą do wysuszenia błony śluzowej nosa. Warto zatem dbać o właściwą temperaturę w mieszkaniu (do 20°C), odpowiednie nawilżanie i systematyczne wietrzenie pomieszczeń.
Źródłem wystąpienia suchości w nosie bywa również pogoda. Długotrwałe upały lub silne mrozy powodują zbyt niską wilgotność powietrza, a co za tym idzie - mogą wysuszać nos. W takim wypadku należy zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie organizmu. 

Innym powodem dolegliwości jest kontakt z zanieczyszczeniami w postaci np. kurzu, rozmaitych pyłków, dymu tytoniowego czy smogu. Sucha śluzówka nosa może być też efektem wdychania preparatów i oparów chemicznych, które powodują nieprzyjemne drażnienie. Częsty kontakt z takimi substancjami prowadzi do stanu zapalnego, a w rezultacie do zatrzymania mechanizmu oczyszczania nosa.
Zdarza się również, że wysuszona śluzówka nosa powstaje na skutek zażywania niektórych rodzajów leków. Najczęściej są to preparaty przeciwalergiczne lub obniżające ciśnienie, a także środki na wrzody oraz krople i spraye do nosa z pochodnymi imidazolu.

Te schorzenia mogą objawiać się suchym nosem

Poza wspomnianymi przyczynami, wysuszona śluzówka nosa może być także sygnałem występowania w organizmie określonych problemów zdrowotnych. Jednym z głównych jest zespół suchości, zwany także zespołem Sjögrena. Schorzenie to polega na ograniczeniu produkcji śliny i łez. Pacjent odczuwa wtedy suchość w jamie nosowej, ustach i rogówce oka.

Na suchą śluzówkę nosa skarżą się także kobiety w okresie menopauzy, co wynika ze zmian hormonalnych i obniżenia poziomu estrogenów. Problem pojawia się również przy tzw. zespole pustego nosa. Nieżyt ten dotyka zwłaszcza pacjentów po operacji usunięcia bądź zmniejszenia małżowin nosowych.

Problemy z suchym nosem mogą wynikać również z alergii, grzybicy, niedoczynności tarczycy, kiły, nieprawidłowego gojenia się ran, reumatoidalnego zapalenie stawów, zapalenia naczyń krwionośnych oraz niedoborów białka, żelaza i witamin (A i z grupy B). Rozpoznanie u siebie objawów suchej śluzówki nosa to znak, by skonsultować się z lekarzem.

Opracowanie: