Alarmujące dane. Większość nastolatków nie spełnia zaleceń dotyczących aktywności fizycznej opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Według globalnego raportu WHO, na bakier z ćwiczeniami są osoby w wieku od 11 do 17 lat.

zdj. ilustracyjne /Pixabay

Problem niewystarczającej aktywności fizycznej nie dotyka jedynie dorosłych. Globalny raport na temat aktywności fizycznej nastolatków wskazuje, że ogromna większość nie spełnia zleceń WHO dotyczących aktywności fizycznej.

Według raportu 81 proc. nastolatków nie oddaje się nawet godzinnej umiarkowanej aktywności dziennie.

Nie jest zaskoczeniem, jak wysokie są wskaźniki braku aktywności - przyznaje Fiona Bull z WHO. Rozczarowujące jest to, że podjęte wysiłki nie osiągają pożądanej skali wpływu, a poziomy braku aktywności pozostają wysokie. To wielki problem - dodaje.

Ekspert wskazuje, że podkreślenie znaczenia wychowania fizycznego w szkołach mogłoby pomóc uczniom w przyjęciu dobrych nawyków, które pozostaną z nimi, w późniejszym wieku. Ważne jest również, aby szkoły oferowały różnorodne opcje ćwiczeń, które mogą odpowiadać indywidualnym preferencjom i wykraczać poza tradycyjne programy oparte na sporcie zespołowym.

Zachowaj formę jesienią i zimą! Porady trenera

Coraz niższe temperatury nie zachęcają do fizycznej aktywności. Wiadomo, najprzyjemniej biega się w letnie, słoneczne dni. Trenerzy przestrzegają przed jesienno-zimową "wegetacją". Brak ruchu spowoduje, że powrócą kilogramy, które z taką pieczołowitości zrzucaliśmy latem.

Zdaniem trenerki Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Vectra z Włocławka, Agnieszki Nowakowskiej - każda pora roku jest dobra, by rozpocząć przygodę z bieganiem. Najważniejsze, by robić to z głową. O najczęstszych błędach świeżo upieczonych biegaczy, ale też tych, którzy myślą o maratonach, opowiedziała reporterowi RMF MAXXX Bartłomiejowi Sekleckiemu.