Nowe badania dowodzą, że dorośli w wieku powyżej 40 lat, którzy uprawiają swobodną aktywność fizyczną - taką jak taniec, prace w ogrodzie, czy spacer - nawet przez krótki czas ale systematycznie, zmniejszają u siebie ryzyko przedwczesnej śmierci.

Wcześniejsze badania wykazały, że nawet angażowanie się w mało wymagającą aktywność fizyczną - w tym w spokojne zadania, takie jak prace w ogrodzie - może , między innymi, pomóc chronić zdrowie mózgu i układu krążenia.

Najnowsze badania, w których obserwuje się osoby w wieku 40 lat i więcej, wykazały związek między niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci z różnych przyczyn, a uprawianą aktywnością fizyczną.

Badania były prowadzone wspólnie przez naukowców z Shandong University w Jinan, Chiny, University of Texas Medical Branch w Galveston oraz University of Minnesota w Minneapolis, a także z innych instytucji badawczych.

Badania wskazują, że ludzie, którzy spędzają, nawet krótki czas ale systematycznie, uprawiając aktywność fizyczną, zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci związane z umieralnością na choroby sercowo-naczyniowe i raka.

Jednocześnie autorzy badania zauważają, że uczestnictwo w bardziej intensywnych rodzajach ćwiczeń, w tym bieganie i jazda na rowerze, może przynieść większe korzyści zdrowotne.

Nawet mało intensywna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane w ramach National Health Interview Surveys - serii corocznych ankiet, które proszą ludzi ze Stanów Zjednoczonych o udzielenie informacji na temat ich nawyków zdrowotnych i stylu życia.

Pierwszy autor badań - Min Zhao i jego współpracownicy przyjrzeli się informacjom zebranym w latach 1997-2008 od 88 140 dorosłych w USA, w wieku od 40 do 85 lat. Porównali te dane, które odnosiły się do nawyków zdrowotnych i aktywności fizycznej, z informacjami z krajowych rejestrów zgonów, dostępny do końca 2011 roku.

Dla porównania zespół oszacował, że 1 minuta energicznego wysiłku oznaczałaby 2 minuty aktywności o umiarkowanej intensywności, takiej jak prace w ogrodzie, taniec lub szybki spacer. W swojej analizie naukowcy uwzględnili jedynie aktywności fizyczne, które trwały przynajmniej 10 minut.

Naukowcy odkryli, że w przeciwieństwie do osób, które były całkowicie nieaktywne fizycznie, osoby, które uprawiały 10-59 minut umiarkowanej, swobodnej aktywności fizycznej tygodniowo, miały o 18 procent mniejsze ryzyko zgonu we wczesnym wieku.

Badacze zaobserwowali podobne powiązania między zwiększonym poziomem aktywności fizycznej a ryzykiem śmierci związanej z rakiem.

U osób, które spędzały 10-59 minut tygodniowo na spokojnym wysiłku fizycznym, odnotowano 12 procent niższe ryzyko śmierci, które jest związane z chorobami sercowo-naczyniowymi, a ludzie, którzy byli aktywni przez 120-299 minut w każdym tygodniu, mieli o 37 procent niższe ryzyko śmierci.

Naukowcy zauważają jednak, że angażowanie się w aktywność fizyczną przez znacznie dłużej niż 1500 minut tygodniowo nie przyniosło żadnych dodatkowych korzyści w tym zakresie.

Nie dłużej ale bardziej energicznie

Chociaż autorzy przyznają, że było to badanie obserwacyjne, które nie może określić związków przyczynowo-skutkowych, zauważają również, że ich obecne wyniki potwierdzają istniejące wyobrażenia o korzyściach z umiarkowanej aktywności fizycznej.