Fundacja DKMS, która prowadzi największą w Polsce bazę potencjalnych dawców szpiku, przekazała naszej redakcji wyróżnienie i podziękowanie. Właśnie tematem nowotworów krwi i dawstwa szpiku wielokrotnie zajmowaliśmy się między innymi w środowym cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM". Wyróżnienie wręczono w czasie trwających w Warszawie uroczystych obchodów 15-lecia Fundacji DKMS.

To jest wielki dzień dla naszej Fundacji, chcemy podziękować stacji RMF FM za to, że nas wspiera od tylu lat, że szerzy ideę dawstwa szpiku. Włożyliście państwo duży wkład w to, że daliśmy wspólnie 13 tysięcy szans na wyzdrowienie i długie życie, w tym dla ponad 2 tysięcy dzieci. Media mają ogromną siłę, Radio RMF FM ma ogromną siłę. W polskiej bazie potencjalnych dawców szpiku są prawie 2 miliony osób. W imieniu pacjentów oraz naszej Fundacji dziękujemy - podkreślała w rozmowie z naszym dziennikarzem prezes Fundacji DKMS Ewa Magnucka-Bowkiewicz.

*** POLECAMY: PRZECZYTAJ JEDEN Z MATERIAŁÓW NA TEMAT DAWCÓW SZPIKU OPUBLIKOWANY NA PORTALU TWOJE ZDROWIE RMF24.PL

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda potencjalnie zdrowia osoba, między 18. a 55. rokiem życia, która waży co najmniej 50 kilogramów. Jest mało przypadków, kiedy osoba w tym wieku, nie może zostać dawcą - dodaje prezes Fundacji DKMS.

Na czym polega rejestracja do bazy DKMS?

Fundacja DKMS zapewnia, że proces rejestracji nie jest skomplikowany. Wystarczy wejść na stronę fundacji i wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu 2 dni od wypełnienia zgłoszenia na podany adres wysłany zostaje pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki (koniecznie dwie) wraz z poprawnie wypełnioną deklaracją należy odesłać pocztą na adres fundacji. Koszt rejestracji, przesyłki i przeprowadzenie badania zgodności antygenowej HLA potencjalnych dawców jest w całości pokrywany przez Fundację DKMS. 

Według statystyk Fundacji DKMS w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanym osób zostaje rzeczywistym dawcą. Proces poprzedzający oddanie szpiku składa się z trzech etapów. Na początku zarejestrowana osoba otrzymuje telefon z fundacji z informacją o bliźniaku genetycznym, który potrzebuje pomocy. Gdy dawca może i wyrazi chęć podzielenia się cząstką siebie, umawiany jest do najbliższej przychodni, aby oddać próbki krwi, co umożliwi ostateczne potwierdzenie zgodności genetycznej bliźniaków.

Etapem bezpośrednio poprzedzającym oddanie szpiku są kompleksowe badania, wykluczające wszelkie zagrożenia. Dopełnienie wszelkich formalności, dotyczących badań oraz zwolnienia z pracy lub szkoły, odbywa się we wsparciu Fundacji DKMS. 

Jeżeli w wyniku przeprowadzonych badań dawca kwalifikuje się do pobrania, może być ono wykonane na dwa różne sposoby. W 80 proc. przypadków jest to pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Wcześniej dawca przez 4 dni przyjmuje czynnik wzrostu, aby zwiększyć ilość komórek we krwi. Następnie komórki są pobierane poprzez dojścia dożylne, zakładane na ramionach. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim wejściem do organizmu dawcy. 

Całość zabiegu trwa około 4 godziny i nie wymaga hospitalizacji.

Opracowanie: