Amerykańscy naukowcy prowadzą badania nad metodą wykrywania z krwi 50 rodzajów nowotworów. Badania są w końcowej fazie. Pierwsze szpitale w USA rozpoczęły właśnie pilotaż kliniczny. „Jesteśmy ostrożnymi optymistami„– komentuje dr Tomasz Lewandowski, kierownik oddziału onkologicznego w Radomskim Centrum Onkologii i ekspert portalu „Twoje Zdrowie”.

To może być przełomowe wydarzenie w wykrywaniu raka - mówią onkolodzy, którzy  z dużą uwagą obserwują amerykańskie badania kliniczne nad metodą wykrywania z krwi 50 rodzajów nowotworów. Jak informuje Medscape Medical News, w Stanach Zjednoczonych rusza pierwszy kliniczny pilotaż.

Wstępne dane dotyczące takich testów  zostały opublikowane w marcu 2020 roku w Annals of Oncology. Dane te pochodzą z badania z udziałem 6689 uczestników, 2482 z rozpoznaniem nowotworu  i 4207 bez. Obiecujące wyniki odnotowano dla grupy 12 nowotworów (m.in. rak odbytu, pęcherza, okrężnicy i odbytnicy, przełyku, głowy i szyi, wątroby i dróg żółciowych, płuca, jajnika, trzustki oraz chłoniaków).

Dla tej grupy nowotworów czułość testu wyniosła 39% w raku w I stopniu zaawansowania , 69% w stopniu II,  83% w III i 92% w IV.

W 96% przypadków, w których badania krwi sugerowały obecność nowotworu zidentyfikowano guz pierwotny i rozpoznanie zostało potwierdzone w toku dalszej diagnostyki.

"(...) daje nadzieję na znaczne poszerzenie możliwości wczesnego wykrywania nowotworów"

Onkolog dr Tomasz Lewandowski zwraca uwagę na niezwykły postęp technologiczny, którego jesteśmy świadkami.

Zobacz również:

Badanie o którym mowa opiera się na identyfikacji drobnych fragmentów materiału genetycznego (cfDNA) pochądzących z guza nowotworowego i krążących we krwi. Dlatego metoda lepiej sprawdza się w bardziej zaawansowanych przypadkach i to jej podstawowa wada. Za to łatwy dostęp do próbek krwi, zdolność wykrywania różnych typów nowotworów jednym testem i możliwość jego powtarzania daje nadzieję na znaczne poszerzenie możliwości wczesnego wykrywania nowotworów. Dodatni wynik testu wymaga oczywiście potwierdzenia klasycznymi metodami, w tym badaniem histopatologicznym, ale pozwala skrócić i ukierunkować diagnostykę dzięki informacji o prawdopodobnym miejscu pochodzenia guza.

Obecnie to jeszcze tylko doniesienie naukowe, mówi doktor Lewandowski, ale potwierdzenie skuteczności takich metod i ich udoskonalenie oraz upowszechnienie dałoby ogromne możliwości badań profilaktycznych nie tylko ograniczonych do kilku częstszych nowotworów, w których dysponujemy dobrymi i prostymi metodami diagnostycznymi takimi jak cytologia w raku szyjki macicy, ale wielu innych.

W tej chwili naukowcy  zbierają  dalsze dane kliniczne. Do tej pory w badaniu uczestniczyło ponad 134 000 osób.

Opracowanie: