Łupież nie jest groźny dla naszego zdrowia, ale u wielu ludzi może wywołać dyskomfort i być przyczyną niskiego poczucia wartości. Czym jest i jak sobie z nim radzić?
Łupież to drobnopłatowe złuszczanie się skóry owłosionej z mniej, lub bardziej nasilonym łojotokiem. W jego powstawaniu duża role odgrywa grzyb drożdżopodobny - malassezia furfur. Może on wywoływać silny łojotok skóry.
Łupież często nasila się w okresie dojrzewania, między 10. a 20. rokiem życia. Może występować u 50% młodzieży, częściej u chłopców. Jeżeli będzie dalej trwał po okresie dojrzewania może przekształcić się w łupież tłusty i utrzymywać się przez całe życie.
Jest kilka czynników, które mogą prowokować jego występowanie. Zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, nadmierne używanie żeli i lakierów, złe korzystanie z produktów koloryzujących, osłabienie organizmu, woda zawierająca zbyt wiele chloru, stres - to wszystko może spowodować łupież.
Jeżeli dostrzegamy u siebie problem, warto w pierwszej kolejności zmienić środki, które stosujemy do pielęgnacji skóry głowy na takie, przeznaczone do skóry z łupieżem. Tutaj bardzo dobrze sprawdza się szampon z ketokonazolem, który możemy nabyć w każdej aptece. Kiedy to nie pomoże - warto udać się do dermatologa.
Dzięki odpowiedniemu leczeniu jest możliwe całkowite wyleczenie łupieżu, jednak niektórzy mogą mieć skłonności do jego nawracania. Dlatego ważne jest używanie kosmetyków przeciwłupieżowych nawet po zakończonym leczeniu.
Więcej na temat łupieżu możecie przeczytać na stronach Medycyny Praktycznej
(ag)