Ponad połowa Polaków borykających się z różnymi przewlekłymi chorobami skóry (53,2%) zauważyła pogorszenie się stanu ich skóry podczas pandemii – tak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research. Przyczyniło się do tego nie tylko codzienne noszenie maseczek ochronnych czy szukanie rozwiązań na własną rękę , ale przede wszystkim rezygnacja z wizyt u lekarzy dermatologów. Druga odsłona kampanii #WłączLeczenie przypomina, że skuteczne zapanowanie nad trądzikiem pospolitym, różowatym czy innymi przewlekłymi chorobami skóry możliwe jest tylko przy systematycznym leczeniu pod okiem lekarza specjalisty.
Panująca pandemia wywiera wpływ na niemal wszystkie aspekty naszego życia i niejednokrotnie zmusza nas do zmiany nawyków lub poszukiwania nowych rozwiązań. Dotyczy to zarówno sfer naszego codziennego funkcjonowania jak zakupy, życie towarzyskie, jak też kontakt i relacje z lekarzem specjalistą.
Z przebywania poza domem zrezygnowało w ciągu ostatnich miesięcy mniej niż 3% z nas. W przypadku zakupów, na przykład ubrań czy sprzętów RTV było to niewiele więcej - 4%, a spotkań ze rodziną - niecałe 7%. W podróże po Polsce wyrusza wciąż ponad 70% naszych rodaków. Treningi sportowe, mimo wyjątkowych okoliczności, wykonuje prawie 85% - wiemy jednak, że wielu z nich zaczęło ćwiczyć w domowym zaciszu.
Jednocześnie zaniedbujemy to, czego nie powinniśmy - wizyty u lekarzy specjalistów. W przypadku osób borykających się z problemami skórnymi może się to skończyć trądzikowym efektem jojo, zaostrzeniem objawów i zmian chorobowych, a w konsekwencji obniżeniem pewności siebie i chęci do podejmowania nowych wyzwań i aktywności.
Przewlekłe choroby skóry takie jak trądzik należy systematycznie i konsekwentnie leczyć, także w trakcie pandemii - to jedno z haseł przyświecających kampanii #WłączLeczenie.
Świadomość tego wzrasta. Jeszcze w czerwcu br. prawie 40% pacjentów z trądzikiem odwoływało wizyty u dermatologa z powodu pandemii. W tym momencie jest ich o połowę mniej, niewiele ponad 20%. Należy pamiętać, że regularne odwiedzanie specjalisty to podwójna korzyść: zapobieganie trądzikowemu efektowi jojo i utrzymywanie efektów dotychczasowego leczenia.
Zdarza się, że wizyty stacjonarne nie są możliwe albo wystarczająco komfortowe - zostają zawieszone, wymagają noszenia maseczek, zachowywania dystansu i wypełniania ankiet. Warto w takich sytuacjach decydować się na konsultacje online. Ich zalet jest sporo: pozwalają oszczędzić czas, wydają się też w obecnych warunkach bardziej bezpieczne - unikamy spotkania z innymi pacjentami oraz personelem medycznym. Idealnie sprawdzają się w przypadku, gdy potrzebujemy jedynie e-recepty na kontynuację leczenia.
Dostępność terminów konsultacji online jest też zwykle większa niż w przypadku wizyt stacjonarnych. W jakiej sytuacji wizyta stacjonarna jest konieczna, a kiedy pacjent może spokojnie skorzystać z porady video lub telefonicznej? - radzi dr Ivana Stanković, lekarz dermatolog wspierająca kampanię #WłączLeczenie:
Nie należy zapominać też o codziennej trosce o skórę trądzikową. Lekarz dermatolog doradzi nam, jak powinna wyglądać nasza pielęgnacja rano i wieczorem, które z kosmetyków wybrać i jak często je stosować.