Stres ma bardzo duży wpływ na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Kiedy znajdujemy się w stresującej sytuacji i odczuwamy zdenerwowanie, często wydaje nam się, że to tylko chwilowe i niegroźne, choć nie zawsze tak nie jest. O tym, w jaki sposób napięcia przyczyniają się do zmian w organizmie tłumaczy lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstanty.

zdj. ilustracyjne /shutterstock /

Każdego dnia możemy doświadczyć jakichś stresujących sytuacji. Może to być w pracy, w domu, lub gdy dowiadujemy się o czymś nieprzyjemnym albo coś poszło zdecydowanie nie po naszej myśli. Ostatnio także pandemia koronawirusa przyczyniła się do pojawienia coraz częstszych stanów nerwowych, dotykając dziesiątki tysięcy ludzi, powodując załamanie finansowe w wielu państwach, a także przyczyniając się do utraty pracy przez wiele osób na świecie.

Jak na nasz organizm działa stres?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pomimo iż stres jest naturalną reakcją każdego człowieka na sytuacje zagrożenia, podwyższonego ryzyka lub nieprzyjemnych sytuacji w życiu, to jeśli odczuwamy go zbyt często, pojawia się w naszym organizmie wiele zmian. Szczególnie długotrwałe i sine odczuwanie napięcia prowadzi do wydzielania się kortyzolu, czyli hormonu stresu. Przy zbyt długim doznawaniu zdenerwowania niszczy neurony w strukturze mózgu, które odpowiadają za tak ważne działania, jak pamięć oraz myślenie.

Codzienne odczuwanie silnego zdenerwowania, które pozostaje w naszym odczuciu przez długi czas, prowadzi do powstawania stanów lękowych czy depresyjnych, ataków paniki, problemów z zasypianiem lub nadmiernej senności, bólów i zawrotów głowy, a także znacznie częstszych przeziębień. Ponadto w takich sytuacjach częściej sięgamy po używki, które już same w sobie są bardzo niezdrowe dla naszego organizmu.

Nasza skóra również mocno odczuwa stres. Zazwyczaj w pierwszej kolejności objawia się on na twarzy przez wydzielane w stanach długotrwałego napięcia kortykosteroidy. Są to substancje, które produkują w nadmiarze serum, a tym samym zatykają ujścia gruczołów łojowych. Z tego powodu rozwijają się na skórze liczne bakterie, a to prowadzi do powstania nieestetycznych zaskórników, stanów zapalnych i w efekcie do trądziku.

Jak skutecznie pokonać stres?

Jest kilka możliwości, które warto rozważyć podczas walki ze stresem. Oprócz udania się na terapię psychologiczną, spróbowania medytacji i ćwiczeń relaksacyjnych zarówno ciało, jak i umysł, uprawiania sportu dla odciągnięcia niechcianych myśli, warto pomyśleć także o terapii światłem. Podczas tego rodzaju terapii używane są medyczne lampy LED i są one całkowicie bezpieczne oraz nieinwazyjne. Ich działanie polega na wykorzystaniu światła o różnej długości fal w sześciu kolorach. Fototerapia pozwala osiągnąć stan relaksacji, ukojenia i jest bardzo przydatna podczas leczenia depresji czy właśnie w zwalczaniu napięć stresowych.

Opracowanie: