Z biegiem czasu na twarzy pojawiają się tzw. kurze łapki przy oczach lub zmarszczki przy policzkach i na czole. Dla niektórych osób, szczególnie kobiet, często stanowią one nieestetyczny problem i nieubłagalnie przypominają o upływie lat. Potrafią nawet nieraz przysporzyć kompleksów. Czy można je w jakiś sposób wypełnić, aby nie były widoczne? Na to pytanie odpowiada lekarz dermatolog, Agnieszka Drożniak-Konstanty.

zdj. ilustracyjne /Freepik /

W wyniku rozpadu wiązań kolagenu i elastyny, z wiekiem na skórze mogą pojawiać się bruzdy oraz drobne lub głębsze zmarszczki. To, w jakim miejscu się pojawiają, może zależeć od predyspozycji genetycznych, ale także od sposobu pielęgnacji skóry w ciągu całego życia. Medycyna estetyczna przychodzi z pomocą osobom, dla których defekty te stanowią niedogodność. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom skóra znów może odzyskać blask, jędrność i gładkość.

Jakie są rodzaje zmarszczek?

Możemy wyodrębnić kilka podstawowych rodzajów zmarszczek, które w szczególności po 40 roku życia coraz liczniej pojawiają się na twarzy zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Są nimi:

- zmarszczki palacza, czyli pionowe bruzdy wokół ust, które szczególnie widoczne stają się po ułożeniu ust w tzw. "dziubek", najczęściej występują po 40 roku życia, a wpływ na ich pojawienie się ma zarówno upływ czasu, jak i braki w uzębieniu czy palenie papierosów,
- kurze łapki, które umiejscowione są wokół oczu,
- zmarszczki marionetki, które ciągną się od kącika ust w dół
- bruzdy nosowo-wargowe prowadzące od skrzydełek nosa do kącików ust, często występują już u osób młodych
- lwia zmarszczka, czyli dwie lub trzy pionowe linie umiejscowione pomiędzy brwiami,
- poziome zmarszczki zlokalizowane na czole,
- bruzdy oraz zmarszczki wynikające ze zwiotczenia skóry w okolicy dekoltu i szyi.

Czym wypełnić zmarszczki?

Zmarszczki mimiczne, które powstają na skórze w wyniku skurczu mięśnia, np. przez częste uśmiechanie się i mrużenie oczu, można zlikwidować przy pomocy tzw. botoxu, czyli toksyny botulinowej. Ma ona wpływ na funkcjonowanie mięśni, ponieważ blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe w miejscu jego wstrzyknięcia. Metoda ta jest bezpieczna, a efekty zabiegu widać już po około 7-10 dniach - następnie utrzymują się one przez 4-6 miesięcy.

W przypadku zmarszczek grawitacyjnych powstających naturalnie w związku z upływem czasu, najlepszym rozwiązaniem jest kwas hialuronowy. Zastosowanie takiego preparatu jest bezpieczne i skuteczne. Rezultat jest niemalże natychmiastowy i utrzymuje się do 12 miesięcy. Po tym czasie kwas hialuronowy ulega oraz wchłonięciu.

Każdy zabieg, który ma na celu wypełnienie bruzd lub zmarszczek preparatami poprzez wstrzyknięcie ich pod skórę, należy skonsultować z lekarzem w klinice medycyny estetycznej. Również po jego wykonaniu należy stosować się do zaleceń lekarza, aby cieszyć się uzyskanymi efektami na dłużej.