1,6 mln zł od wojewody mazowieckiego na doraźną pomoc dla pogorzelców otrzymał ratusz w Ząbkach – podał Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Władze miasta uruchomiły procedury przyjmowania wniosków o pomoc. W sobotę mieszkańcy mogą składać dokumenty w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Kościelnej 2 w godzinach od 8 do 16. W czwartek doszło tam do dramatycznego pożaru, ogień rozprzestrzenił się na bloki mieszkalne. Jak informuje reporter RMF FM Igor Skrzypek, jeszcze dziś część pogorzelców będzie mogła wejść do swoich mieszkań, by móc zobaczyć czy coś ocalało z ich dobytku.
Skala zniszczeń jest ogromna. Pożar strawił cały dach obiektu, spłonęły też wszystkie lokale mieszkalne na czwartej kondygnacji, a pozostałe mieszkania będą zniszczone m.in. przez zalanie - informują strażacy. W piątek rano udało się opanować żywioł. W sumie w 211 mieszkaniach żyło ponad 500 osób.
Dziś mieszkańcy trzech dolnych kondygnacji, tj. parteru, pierwszego i drugiego piętra będą mogli wejść do swoich mieszkań i zabrać najpotrzebniejsze im rzeczy.
Wejścia do mieszkań będą odbywały się pojedynczo i w asyście policji. Policja zapewniła, że każdy będzie mógł wejść do swojego lokalu, aby zabrać najpotrzebniejsze rzeczy, np. kosztowności, odzież, lekarstwa i rzeczy potrzebne do pracy.
Po wszystkim mieszkanie zostanie zaplombowane, tak by nie dopuścić do wejścia osób niepożądanych, ale na tę chwilę czekamy na zakończenie wszelkich czynności procesowych, które jeszcze trwają na miejscu - poinformowano.
Sekretarz miasta Ząbki Patrycja Żołnierzak przekazała, że wejścia do mieszkań odbędą się "prawdopodobnie po południu".
W odpowiedzi na tragedię, premier Donald Tusk podjął decyzję o uruchomieniu specjalnej pomocy finansowej dla poszkodowanych. "Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski przekazał już pieniądze na doraźną pomoc do Urzędu Miasta Ząbki w wysokości ponad 1,6 mln zł" - przekazał Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Każda z rodzin, które ucierpiały w pożarze, otrzyma 8 tys. zł na zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych. Rząd zapewnił również, że wesprze gminę w zapewnieniu miejsc do zamieszkania długoterminowego wszystkim poszkodowanym.
W piątkowym spotkaniu w Ząbkach, podczas którego omawiano szczegóły wsparcia, uczestniczyli m.in. szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Władze miasta niezwłocznie uruchomiły procedury przyjmowania wniosków o pomoc. W sobotę mieszkańcy mogą składać dokumenty w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Kościelnej 2 w godzinach od 8 do 16. Dla osób, które utraciły dowód osobisty, przygotowano możliwość założenia aplikacji mObywatel w Urzędzie Miasta w Ząbkach.
W Szkole Podstawowej nr 3 działa również całodobowy punkt informacyjny i pomocowy, gdzie można uzyskać wsparcie psychologiczne. Uruchomiono także całodobowy numer kontaktowy - 662 663 979. Osoby, które potrzebują zakwaterowania, mogą zgłaszać się do miejskiego urzędu przy ul. Wojska Polskiego 10. Miasto zapewniło miejsca noclegowe w dwóch hotelach oraz w szkole, gdzie funkcjonuje tymczasowe schronienie.
Sekretarz miasta Patrycja Żołnierzak przekazała w sobotę, że od godz. 9 pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej przyjmują wnioski o wypłatę pieniędzy. Myślę, że w poniedziałek zaczniemy je uruchamiać, dlatego że bank po prostu nie pracuje w weekend. Nikt nam nie przyjmie dyspozycji przelewu, ale w przyszłym tygodniu już będziemy fizycznie wypłacać pieniądze, ponieważ udało nam się je pozyskać na ten cel - powiedziała.
Na pytanie, ile wniosków spłynęło, odpowiedziała, że nie ma takiej informacji. Najważniejsze jest to, że jest dużo ludzi, których trzeba jak najszybciej obsłużyć - podkreśliła.
Dodała, że priorytetem dla miasta jest obsługa poszkodowanych; pracują wszystkie służby, działa Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, psychologowie, a pracownicy z Urzędu Miasta koordynują akcję informacyjną. Staramy się, żeby wszyscy byli zaopiekowani i nie pozostawieni samym sobie - zapewniła Żołnierzak.
Wsparcie przewidziano także dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku pożaru. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Inspektoracie w Wołominie wyznaczył odrębne stanowisko, gdzie osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą uzyskać priorytetowo niezbędne informacje i pomoc. ZUS uruchomił również dedykowany punkt obsługi w Szkole Podstawowej nr 3, oferując m.in. możliwość odroczenia terminu płatności składek, uzyskania wakacji składkowych czy rozłożenia należności na raty.
Na miejscu pożaru pracują inspektorzy nadzoru budowlanego. "Po tych działaniach będzie wiadomo, jaka jest skala zniszczeń oraz do których lokali mieszkańcy mogą wejść, by zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Służby zakładają, że będzie to możliwe w ten weekend" - poinformowano.
W piątek Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie pożaru budynków mieszkalnych w Ząbkach. Celem postępowania jest wyjaśnienie przyczyn i okoliczności tragedii.
W czwartek o godzinie 19.27 wpłynęło do straży pożarnej zgłoszenie o pożarze poddasza i czwartej kondygnacji w blokach mieszkalnych w Ząbkach - relacjonował rzecznik PSP Karol Kierzkowski.
Na miejscu działało kilkadziesiąt zastępów PSP i OSP. Kilka osób zostało niegroźnie rannych.
Pożar objął poddasza bloków mieszkalnych o wymiarach 80 na 20 m.