Nie będzie odstrzału trzech niedźwiedzi z gminy Cisna w Bieszczadach. Zamiast tego od wiosny 2026 roku ruszy czteroletni program monitoringu i ochrony tych zwierząt. Władze zapowiadają powołanie specjalnej grupy interwencyjnej oraz zmiany w prawie, które mają poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i dzikiej fauny. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska informowała w ubiegłym tygodniu, że początku roku w gminie Cisna odnotowano 65 przypadków podejścia niedźwiedzi do domostw.
W czwartek w rozmowie z TVN24 wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała poinformował, że nie dojdzie do odstrzału trzech niedźwiedzi w gminie Cisna na Podkarpaciu.
Decyzja o eliminacji zwierząt, wydana wcześniej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ), zostanie cofnięta. Gmina złożyła wniosek o zmianę decyzji, więc zostanie ona przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska cofnięta, nie będzie odstrzału - przekazał Dorożała.
Zamiast odstrzału, od wiosny 2026 roku ruszy czteroletni, systemowy program dotyczący niedźwiedzi brunatnych. Najważniejsze jest opracowanie systemowego rozwiązania dotyczącego niedźwiedzi, które zbliżają się do ludzkich siedzib - podkreślił wiceminister.
W jego ramach powołana zostanie 11-osobowa grupa interwencyjna, wspierana przez dwóch weterynarzy. Zespół będzie zajmował się monitoringiem i odstraszaniem niedźwiedzi, zwłaszcza tych, które podchodzą w pobliże ludzkich siedzib.
Dorożała wyjaśnił, że specjalna grupa będzie monitorować, co niedźwiedzie robią i w razie potrzeby będzie je odstraszała. Przekazał, że w sierpniu przyjadą w Bieszczady eksperci z Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy zajmą się monitoringiem niedźwiedzi.
Wiceminister podkreślił, że te najbardziej problemowe osobniki będą monitorowane od razu.
Wiceminister poinformował też, że zostaną zmienione przepisu o możliwość stosowania tzw. broni gładkolufowej, czyli kul gumowych do odstraszania niedźwiedzi.
Ponadto gmina Cisna otrzyma wsparcie w zabezpieczaniu miejsc gromadzenia odpadów, które przyciągają niedźwiedzie. Zabezpieczymy miejsca gromadzenia odpadów oraz poprawimy bazę żerową w naturalnych siedliskach. Dzięki temu niedźwiedzie nie będą szukały pokarmu w okolicach zabudowań ludzi - zapewniła na platformie X minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
Niedźwiedzie z Cisnej zostaną zaopatrzone w obroże telemetryczne, co pozwoli służbom na bieżąco śledzić ich lokalizację i reagować w razie zagrożenia.
Do czasu wdrożenia nowych rozwiązań systemowych, wspierać gminę w zapewnieniu bezpieczeństwa będzie policja.
Niedźwiedź brunatny jest gatunkiem chronionym, ale należy do najniebezpieczniejszych zwierząt w Polsce.
Jak informuje GDOŚ, na Podkarpaciu w 2023 roku odnotowano dwa ataki niedźwiedzi na ludzi, a w 2025 roku - jeden przypadek. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi na terenach leśnych, gdy człowiek zaskoczy niedźwiedzia lub znajdzie się zbyt blisko gawry.
GDOŚ poinformował też jednak, że początku roku w gminie Cisna odnotowano 65 przypadków podejścia niedźwiedzi do domostw. To oznacza, że średnio co trzy dni dochodzi do sytuacji potencjalnego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi. Dla porównania, w całym 2020 roku takich sytuacji było 40.