Dramatyczne chwile na przejeździe kolejowym w Woli Filipowskiej (woj. małopolskie). Dostawczy opel utknął między zamkniętymi szlabanami, gdy nadjeżdżał rozpędzony pociąg. Mimo sygnałów ostrzegawczych kierowca wjechał na tory i nie zdołał ich opuścić. Sekundy dzieliły go od tragedii – pociąg uderzył w busa, niszcząc go. Cudem nikt nie ucierpiał. Policja publikuje nagranie ku przestrodze i apeluje o rozwagę na przejazdach kolejowych.

Do bardzo niebezpiecznego incydentu doszło w ubiegły piątek (1 sierpnia) przed 7 na strzeżonym przejeździe kolejowym w Woli Filipowskiej. Małopolska policja opublikowała nagranie "ku przestrodze".

Widać na nim dostawczego opla, który wjeżdża na tory, mimo świateł ostrzegawczych. To jednak nie jest koniec. Kierowca nie jest w stanie opuścić przejazdu, gdyż drogę blokują mu szlabany.

Próbuje w jakiś sposób opuścić tory, wykonując manewry. To jednak nie przynosi efektu. Chwilę później widać, jak jadący pociąg uderza w busa, niszcząc go.

Mimo groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego kierowca dostawczego opla nie odniósł żadnych obrażeń.

Pasażerowie oraz obsługa pociągu relacji Świnoujście - Kraków także nie uskarżali się na dolegliwości. W sprawie trwają czynności pod okiem prokuratury.

Apel policji

Policja apeluje, aby dojeżdżając do przejazdu kolejowo-drogowego, zawsze zachować szczególną ostrożność.

"Zatrzymaj się przed przejazdem, rozejrzyj i upewnij, czy nie nadjeżdża pociąg. Nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli sygnalizacja świetlna tego zabrania, a rogatki są w trakcie opuszczania lub podnoszenia. Nigdy nie zatrzymuj się na torach. Jeśli nastąpiło spowolnienie ruchu za przejazdem i nie jesteś pewny, czy bezpiecznie opuścisz torowisko - NIE JEDŹ - poczekaj przed nim! Nigdy nie omijaj pojazdów stojących przed przejazdem" - przypominają funkcjonariusze.

Zaznaczają, że niestosowanie się do tych zasad może być przyczyną tragicznego wypadku.

"Pociąg może pojawić się w każdej chwili - to nie miejsce na ryzyko. Pojazd szynowy nie wybacza błędów, a jego nagłe zatrzymanie wymaga odległości nawet 1000 metrów. Nigdy nie lekceważ oznakowania i sygnałów. Skup się w 100 proc. - twoje życie zależy od Ciebie" - zaznaczają policjanci.

"Gdy Twój pojazd zostanie unieruchomiony lub uwięziony na przejeździe kolejowym pomiędzy opuszczonymi rogatkami, nie stój, podjedź do rogatki i pchnij ją swoim pojazdem. W ten sposób uruchomisz mechanizm jej odblokowania" - przypominają.