W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” zajmowaliśmy się zaburzeniami snu. Naszym ekspertem była dr n. med. Anna Borratyńska, specjalista neurolog i specjalista geriatra z krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. „Epidemiolodzy mówią, że bezsenność, to problem 20-30 procent osób dorosłych, ale problemy ze snem pojawiają się również już u dzieci i młodzieży” – mówiła neurolog w rozmowie z RMF FM.

Jeden z najczęstszych problemów ze snem, to bezsenność. Epidemiolodzy mówią, że bezsenność, to problem 20-30 procent osób dorosłych, ale problemy ze snem pojawiają się również już u dzieci i młodzieży - mówi dr n. med. Anna Borratyńska. Występuje też szereg innych zaburzeń, które również wiążą się z bezsennością albo mogą do niej prowadzić  - dodaje neurolog.

W tej chwili coraz powszechniejszym problemem jest problem bezdechu nocnego, który jest schorzeniem narastającym, wraz z narastaniem problemu otyłości, która jest głównym czynnikiem powodującym zaburzenia oddychania w czasie snu - mówi Borratyńska.

Stres, jako czynnik wywołujący wiele problemów zdrowotnych, może też wywoływać problemy ze snem. To może być zarówno krótkotrwała sytuacja stresująca, ale też przewlekły stres, jeżeli w stresie funkcjonujemy przez lata. Stres może być też takim czynnikiem, który będzie utrwalał problemy ze snem - wyjaśnia.