COVID-19 to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Koronawirus przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, np. podczas kichania. Masz objawy, które Cię niepokoją? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Posłuchaj porad ekspertów.

dr Anna Plucik-Mrożek - specjalista chorób wewnętrznych / Lek. Paulina Nowak - specjalista medycyny rodzinnej i certyfikowany lekarz medycyny podróży /

Objawy koronawirusa można zauważyć się zwykle po 2-14 dniach od zarażenia. Symptomy u osób zarażonych są podobne do grypy: wysoka gorączka, kaszel, płytki oddech, trudności w oddychaniu, ból mięśni i zmęczenie. Rozwijające się zakażenie wirusem prowadzić może do zapalenia płuc, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, posocznicy i wstrząsu septycznego oraz możliwej śmierci.

NA WASZE PYTANIA ODPOWIADALI EKSPERCI!

Od 11:00 do 13:00 pod numerem telefonu 12 2 000 010 na Wasze pytania dotyczące koronawirusa odpowiadały:

dr Anna Plucik-Mrożek - internista,

lek. Paulina Nowak - specjalista medycyny rodzinnej i certyfikowany lekarz medycyny podróży.

Zapis wideoczata z dr. Anną Plucik-Mrożek:

Co radzi lek. Paulina Nowak, specjalista medycyny rodzinnej i certyfikowany lekarz medycyny podróży, posłuchaj rozmowy z Grzegorzem Jasińskim:

W profilaktyce zakażeń koronawirusem bardzo ważne jest mycie rąk i unikanie podróży do krajów o największej liczbie zakażonych - podkreślają eksperci. Nie zalecają używania masek ochronnych przez osoby zdrowe.