W tym tygodniu w cyklu Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM będziemy podpowiadali - wraz z ekspertami - jak wrócić do formy i zdrowia po przechorowaniu koronawirusa. Możecie też skorzystać z porady telefonicznej internisty, zielarza - dr Krzysztofa Błechy.

TELE DYŻUR EKSPERTA

Macie pytania dotyczące powrotu do formy zdrowotnej po przejściu zakażenia koronawirusem? Chcecie wzmocnić swój organizm?

Na Wasze pytania w środę odpowie nasz ekspert - internista, zielarz dr Krzysztof Błecha.

Będzie do Waszej dyspozycji w godzinach 11:00 - 13:00 pod numerem telefonu 12 200 00 10.

Komórki odpornościowe w organizmach niemal wszystkich osób, które przechorowały koronawirusa utrzymują się wiele miesięcy, a może nawet lat po zakażeniu - twierdzą amerykańscy naukowcy z Jolla Institute for Immunology. Swoje odkrycie opublikowali w czasopiśmie "Science". Lekarze zauważają jednocześnie, że powrót do zdrowia po przechorowaniu Covid-19 może zająć więcej czasu, niż w przypadku np. grypy. 

Pełna regeneracja obejmuje, co najmniej czasową, zmianę stylu życia i diety. Należy dać organizmowi czas na "wytchnienie" i regenerację sił witalnych - infekcja COVID to nie zwykłe przeziębienie. Nie powinno się zbyt szybko wracać do pełnej aktywności. Ponadto warto uwzględnić, że organizm najlepiej regeneruje się w trakcie snu.

Kluczowa jest też odpowiednia dieta, wzmacnianie organizmu witaminy. Pomocne będą również zioła, czy leki homeopatyczne.