Rak prostaty występuje bardzo często – jest drugim po nowotworze płuc najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Im wcześniej zostanie rozpoznany, tym lepsze są rokowania na wyzdrowienie. O profilaktyce i metodach leczenia możecie porozmawiać w środę z urologiem doktorem Tomaszem Wiatrem.

dr n. med. Tomasz Wiatr /Monika Kamińska /RMF24
>>Tele Dyżur Eksperta<<

W środę na Wasze pytania będzie odpowiadał dr Tomasz Wiatr z Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dzwońcie pod numer 12 200 00 10 w godzinach 12:00 - 13:30.

Czym jest prostata?

Stercz, (po łacinie prostata), to gruczoł wielkości kasztana umiejscowiony poniżej pęcherza moczowego, w miednicy. Jest częścią męskiego układu płciowego. Jego wydzielina to mętna biaława ciecz, w której zawieszone są plemniki, umożliwiając im tym samym poruszanie.

Jak wykryć raka prostaty?

Podstawowymi narzędziami diagnostycznymi pozwalającymi rozpoznać raka gruczołu krokowego są: badanie gruczołu palcem przez odbytnicę i oznaczenie stężenia swoistego antygenu sterczowego w surowicy krwi.

Co go powoduje?

Trzy najważniejsze czynniki ryzyka to: podeszły wiek, pochodzenie etniczne i czynniki dziedziczne.

Kogo najczęściej dotyczy?

Zapadalność na raka gruczołu krokowego rośnie wraz z wiekiem. Choroba ta występuje rzadko przed 40. rokiem życia. około 75% raków stercza diagnozowanych jest u mężczyzn powyżej 65. roku życia.

Statystki śmiertelności - ile osób umiera na raka prostaty?

Nowotwór gruczołu krokowego jest rozpoznawany u około 15-20% mężczyzn w czasie ich życia, lecz jedynie 3% umrze z powodu tej choroby. 

Można mu zapobiec? Jak?

Naturalny przebieg rozwoju raka gruczołu krokowego ma bardzo powolny, postępujący charakter. Z uwagi na dynamikę rozwoju najważniejsze w zapobieganiu rozwojowi tego nowotworu jest rutynowa, regularna kontrola u urologa. Systematyczna ocena PSA i badania per rectum.