Strach przed zakażeniem czy trudności w dostaniu się do ginekologa. Przez koronawirusa wiele ważnych badań zostało przeoczonych. O profilaktyce, chorobach kobiecych oraz ich leczeniu możecie porozmawiać dziś z ginekologiem Tomaszem Bastą. W godzinach od 14:00 do 15:00 specjalista będzie dyżurować pod numerem telefonu 12 2 000 010.

Nasz ekspert zachęca do systematycznego wykonywania badań diagnostycznych. Standardowymi badaniami piersi są: USG i mammografia. Jednak kobiety powinny pamiętać też o samobadaniu piersi raz w miesiącu, pod koniec miesiączki lub zaraz po. Najlepiej jest stanąć na wprost przed lustrem, a następnie ruchami okrężnymi objechać całą pierś i sprawdzić czy nie ma jakiś twardych, bolących zmian. Ściśnijmy też lekko brodawkę sutkową i sprawdźmy czy nie pojawia się wydzielina - opisuje dr Tomasz Basta, ginekolog.

Masz pytania do ginekologa?

Zadzwoń do doktora Tomasza Basty - specjalisty w zakresie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii plastycznej

Porozmawiać z naszym ekspertem możesz w środę w godz. 14:00 - 15:00 dzwoniąc pod numer telefonu: 12 2 000 010

Bardzo ważne jest, żeby kobiety przynajmniej raz w roku wykonywały USG ginekologiczne. Istotne jest również, żeby sprawdzać regularnie badanie cytologiczne - mówi w rozmowie z Ewą Kwaśny dr Basta. Wiemy, że wystarczy wykonywać raz na 2-3 lata takie badanie. Jeżeli kiedykolwiek była wątpliwa cytologia lub zła, wtedy musimy wykonywać to badanie przynajmniej raz w roku - dodaje.


Bardzo istotnym badaniem jest również USG piersi. Kobiety powinny wykonywać je co najmniej raz na 2 lata - zauważa dr Basta. Każdą zmianę w piersi, każdy najmniejszy guzek kobieta jest w stanie sama wykryć pierwsza, jeszcze przed USG. Wystarczy raz w miesiącu, zaraz po miesiączce dokładnie zbadać piersi według wskazówek lekarza - podkreśla.

Jaka jest różnica między mammografią a badaniem USG piersi?

To są bardzo różne badania i dlatego powinny się uzupełniać. Warto jest robić te badania na zmianę - wyjaśnia ginekolog.

Rak jajnika może pojawić się w każdym wieku

Profilaktyka antynowotworowa to zdrowy styl życia i regularne badania, m.in. USG, oraz kontrole ginekologiczne.

Rak jajnika objawia się przede wszystkim bólami podbrzusza. Kobieta zauważa, że nagle zwiększa się jej obwód brzucha, czyli występuje tzw. wodobrzusze. Niestety to są bardzo późne objawy, stąd ważne są regularne badania jak USG ginekologiczne - podkreśla w rozmowie z Ewą Kwaśny dr Tomasz Basta. Rak jajnika może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej chorują kobiety w wieku 40-50 lat.

Z kolei aż 25 proc. kobiet dotyka mięśniak. To najczęściej występujący nowotwór macicy. Z reguły nie daje większych objawów. Mięśniaki nie są groźne, jeśli nie są duże i nie powodują krwawień. Powinno się je jednak obserwować - mówi specjalista.