Dzisiaj w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" mówiliśmy o kobiecych dolegliwościach. Kiedy zacząć się badać? Jak często kobiety powinny odwiedzać ginekologa? Naszym ekspertem był dr Tomasz Basta, specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii plastycznej.

Jak mówił w rozmowie z RMF FM ginekolog, dr Tomasz Basta, pacjentki przychodzą z różnymi problemami. Zwrócił uwagę na to, że lekarze ginekolodzy często specjalizują się w wąskiej dziedzinie, co pozwala pacjentkom korzystać z pomocy wyspecjalizowanych lekarzy.

Jeżeli chodzi o dolegliwości, z którymi się pacjentki zgłaszają, to najczęściej są to torbiele jajników, nieregularne miesiączki, czy infekcje lub nieprawidłowe wyniki cytologii. Często problemem są też zaburzenia związane z nietrzymaniem moczu albo zaburzenia anatomiczne w okolicach miejsc intymnych – mówi dr Basta.

Doktora zapytaliśmy również o temat, który często nie jest poruszany, bo dla wielu pacjentek jest wstydliwy. Chodzi o nietrzymanie moczu. Jeżeli pacjentka się zgłosi do lekarza w bardzo początkowym etapie tego problemu, 

Zobacz również:

kiedy nietrzymanie moczu jest niewielkie, mamy wtedy bardzo  duże możliwości całkowitego wyleczenia tego problemu – przekonuje doktor. Nasz organizm się starzeje. Jeżeli raz wystąpi nietrzymanie moczu, co roku tracimy co najmniej jeden procent kolagenu, w ten sposób się starzejemy. I starzeje nam się nie tylko skóra na zewnątrz, ale i wewnątrz. Wszystkie powięzi, więzadła robią się wiotkie. To  powoduje, że nietrzymanie moczu narasta – dodaje.

Doktor odpowiadał również na pytania związane z miesiączką – kiedy brak regularności powinien zaniepokoić? Czasem - zwłaszcza w wieku dojrzałym - zdarza się, że kobietom "wypadają" miesiączki. Wynika to z tego, że  może być cykl bezowulacyjny. I rzeczywiście, jeżeli nic się nie dzieje, nie odczuwamy żadnych dolegliwości, a kobieta była niedawno u ginekologa i wszystko było w porządku - można odczekać. Natomiast jeżeli jest to młoda kobieta i nie ma przez 2 miesiące miesiączki, to tutaj warto pomyśleć o wizycie u lekarza - to mogą być jakieś zaburzenia hormonalne. Wszystko zależy od wieku – radzi doktor.