Cholangiografia, scyntygrafia, enterografia … - czy te słowa cokolwiek ci mówią? Jeśli nie, nie jesteś sam! Słysząc niektóre nazwy wysokospecjalistycznych badań, czasem trudno powiązać je od razu z konkretnym wskazaniem czy obszarem, którego stan pomagają ocenić. Tymczasem często okazują się ogromną pomocą w diagnostyce wielu chorób, dlatego warto je znać. Wraz z lekarzem przybliżamy więc, co kryje się za trudnymi nazwami wybranych badań obrazowych.

Cholangiografia MR, czyli...

badanie dróg żółciowych za pomocą rezonansu magnetycznego (MR). Cholangiografia MR umożliwia bardzo precyzyjne trójwymiarowe zobrazowanie anatomiczne dróg żółciowych oraz ewentualnych nieprawidłowości patologicznych w ich obszarze. To nowocześniejsza, a przede wszystkim bezpieczniejsza dla pacjenta, alternatywa dla endoskopowej cholangiografii wstecznej. W przeciwieństwie do tej starszej metody cholangiografia MR nie wymaga bowiem wykorzystania promieniowania rentgenowskiego - mówi dr hab. n. med. Piotr Sosnowski, specjalista radiolog.

Badanie dróg żółciowych za pomocą rezonansu magnetycznego jest pomocne szczególnie w diagnostyce samych przewodów żółciowych oraz chorób wątroby i trzustki. Pozwala bowiem na wykrycie pojawiających się w tych obszarach najczęstszych zmian chorobowych takich jaki zwężenia (zarówno te wrodzone, jak i powstałe w wyniku chorób), guzy, infekcje, zmian zapalnych czy kamieni żółciowych we wszystkich odcinkach dróg żółciowych.

Cholangiografia MR to też skuteczny sposób na wykrycie przyczyny bólów brzucha o nieznanym podłożu oraz zdiagnozowanie żółtaczek zastoinowych wynikłych z mechanicznego zablokowania odpływu żółci z wątroby.

Scyntygrafia

Czy wiesz, że medycyna nuklearna jest pomocna w diagnostyce np. chorób serca, nowotworów czy schorzeń endokrynologicznych? Scyntygrafia, należąca do tej właśnie dziedziny, to badanie izotopowe pozwalające na ocenę nie tylko wielkości, kształtu czy położenia danego narządu, ale i jego funkcji. Pomaga w diagnostyce m.in. układu kostnego, płuc, tarczycy, przytarczyc, serca czy nerek. Na czym polega?

Po potwierdzeniu przez lekarza wskazania do wykonania badania, pierwszym etapem scyntygrafii jest podanie pacjentowi niewielkiej dawki tzw. znaczników, czyli farmaceutyków znakowanych radioaktywnymi izotopami. Następnie po wskazanym czasie ich gromadzenia w organizmie, czyli zwykle po kilku godzinach, za pomocą specjalistycznej kamery rejestruje się cyfrowo ich rozpad w narządzie. Na monitorze widzimy wtedy graficzne przedstawienie rozmieszczenia izotopu, co pozwala na dostrzeżenie nieprawidłowości - wyjaśnia radiolog.

Gamma kamera, którą wykonujemy takie badanie, to nowoczesna i bardzo precyzyjna aparatura, której zastosowanie często decyduje o sukcesie leczenia. Za jej pomocą szybko bowiem można zlokalizować m.in. rozwijający się nowotwór. Gamma kamera może nie tylko badać poszczególne obszary, ale i całe ciało, wykluczając bądź potwierdzając przerzuty, przede wszystkim do kości, ale także do tkanek miękkich, np. tarczycy lub sutka - dodaje.

Enterografia

Kolejnym przykładem badania, którego nazwa może nie od razu być jasna, jest enterografia komputerowa. Co się pod nią kryje? To badanie obrazowe umożliwiające ocenę ściany jelita cienkiego, ukazujące równocześnie zmiany pozajelitowe oraz w obszarze pozostałych narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

Jest pomocne w diagnostyce oraz dalszym monitorowaniu aktywności chorób zapalnych jelita cienkiego, np. choroby Crohna, a także w ocenie powikłań, takich jak przetoki, ropnie czy guzy zapalne. To też skuteczna metoda m.in. identyfikacji źródła krwawień z jelita cienkiego oraz jego oceny w przypadku podejrzenia nowotworu.

Enterografia może być przeprowadzona za pomocą tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MR).

Rezonans magnetyczny charakteryzuje się wyższą czułością. Podczas enterografii z jego wykorzystaniem aparat wykonuje obrazy jelita cienkiego. To obszar trudny do zobrazowania, jednak w uzyskaniu lepszego obrazu pomaga wypicie przez pacjenta odpowiedniej ilości wskazanego przez lekarza płynu, który pozwala na wypełnienie jelita cienkiego - wyjaśnia dr hab. n. med. Piotr Sosnowski z Centrum Medycznego Affidea.

Enterografia MR jest nieinwazyjna i bezbolesna, a także określana przez lekarzy jako bardzo bezpieczne badanie.

Wraz z rozwojem medycyny wysokospecjalistyczne badania pozwalają na coraz szybsze, precyzyjniejsze i bezpieczniejsze diagnozowanie licznych chorób, w tym również tych nowotworowych. Choć nazwy wielu z nich mogą być w pierwszym momencie trudne do zrozumienia, warto im się przyjrzeć i mieć świadomość, w zidentyfikowaniu jak szczegółowych dolegliwości mogą pomóc.