Według Światowej Organizacji Zdrowia otyłość to najgroźniejsza przewlekła choroba. Najprostszą metodą oceny nadwagi i otyłości jak i niedowagi jest wskaźnik masy ciała BMI. Sprawdź, jak go obliczyć.

Kiedy zaczyna się otyłość?

Trudno jest dokładnie określić w którym momencie możemy zacząć mówić o otyłości, lub nadwadze. Z drobną pomocą przychodzi nam wskaźnik BMI (Body Mass Index). Jego wynik może nam orientacyjnie wskazać, czy otyłość to już jest nasz problem i czy powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Wpisz dane do kalkulatora i wylicz swoje BMI. Wynik określi jakie zapotrzebowanie energetyczne ma Twój organizm. Pozwoli też oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością.

Czym grozi otyłość?

Otyłość może długotrwale oddziaływać na nasze zdrowie. Wśród najgroźniejszych chorób, do których przyczynia się otyłość, można wymienić schorzenia sercowo-naczyniowe (nadciśnienie, choroby lipidowe), endokrynologiczne (przedwczesne dojrzewanie, zaburzenia płodności) czy kostno-szkieletowe (choroby stawów, bóle pleców). Może też mieć negatywny wpływ na naszą psychikę. U dzieci może spowodować niską samoocenę, depresje, czy doprowadzić do zaburzeń odżywiania.

W leczeniu otyłości zaczyna się od terapii niefarmakologicznych. Na początku wdraża się odpowiednią dietę i próbuje się zmienić życiowe przyzwyczajenia. W większości przypadków zaleca się też aktywność fizyczną. Jeżeli otyłość jest bardzo duża, można wprowadzić środki farmakologiczne wspomagające odchudzanie. Ostatecznością w leczeniu otyłości są operacje. Jedną z metod jest endoskopowe wszczepienie balona do żołądka. Zabieg jest odwracalny i ma mniejszą skuteczność niż operacje bariatryczne, które polegają na chirurgicznym zmniejszeniu żołądka. Takie zabiegi są ostatecznością.