Pyłki. Tak znienawidzone przez alergików. O tej porze roku są praktycznie wszędzie – na ulicy, ubraniu czy rowerze. Nie sposób nie mieć z nimi styczności. Łzawiące, swędzące oczy, napady kichania. Te objawy dobrze są znane osobom uczulonym. Apogeum pylenia przypada na okres od maja do sierpnia. Co możesz zrobić, jeśli nie zdążyłeś się jeszcze odczulić? Sprawdź, co radzi ekspert medycyny naturalnej.
Medycyna klasyczna proponuje alergikom cierpiącym na katar leki antyhistaminowe, które dość skutecznie radzą sobie z tymi objawami. Jednak niosą one ze sobą ryzyko tego, że pacjenci mogą odczuwać senność, bo często mają właśnie takie działania niepożądane.
Gorzej ma się sprawa z chorymi, którzy cierpią na duszność wynikającą z astmy alergicznej. W takich przypadkach medycyna konwencjonalna wprowadza leczenie kortykosteroidami.
Medycyna naturalna dysponuje w przypadku alergii bardzo skutecznym środkiem. Surowcem, który łagodzi objawy alergii, zarówno w postaci kataru alergicznego, jak i astmy, jest olej z nasion czarnuszki siewnej.
Współczesna nauka prowadzi liczne badania nad tą starożytną rośliną. Istnieje wiele doniesień naukowych wykazujących działanie przeciwzapalne i antyalergiczne czarnuszki.
Wykonano także wiele badań klinicznych tego surowca. Jedno z nich przeprowadzono na grupie 112 dzieci w wieku 6-17 lat z alergicznym katarem, objawami astmy oskrzelowej i egzemy atopowej. Otrzymywały one olej z czarnuszki 3 x dziennie po 1 kapsułce 500 mg przez 8 tygodni lub 3 x dziennie po 2 kapsułki przez 6-8 tygodni. Po okresie leczenia olejem istotnie poprawiały się kliniczne objawy choroby: u 80% badanych zmniejszał się katar sienny, złagodzeniu ulegały także objawy astmy.
Jednakże należy zaznaczyć, że olej z nasion czarnuszki można stosować w wyższych dawkach. Z indywidualnych obserwacji doktora Krzysztofa Błechy, który sam cierpi na katar sienny, wynika iż w przypadku znacznie nasilonych dolegliwości, lepsze efekty uzyskuje się jednorazową dawką 3-4 kapsułek. Dawkę tę można stosować kilka razy dziennie.
Olej z czarnuszki siewnej jest surowcem bardzo bezpiecznym w stosowaniu i zaleca się go również u małych dzieci poniżej 3 roku życia. Wtedy dawkuje się go w przeliczeniu na masę ciała małego pacjenta (40-50 mg oleju na kilogram masy ciała).
Badanie skuteczności oleju z czarnuszki w leczeniu chorób alergicznych
W drugim badaniu dokonano porównania działania oleju z nasion czarnuszki do klasycznego leku antyhistaminowego cetyryzyny. Badanie przeprowadzone było na 40 osobach chorych na sezonowy alergiczny nieżyt nosa. Pierwsza grupa otrzymywała cetyryzynę w dawce 10 mg/dobę, a druga grupa 250 mg czarnuszki siewnej.
Skutki podawania obu substancji były takie same. Jednak grupa zażywająca cetyryzynę miała więcej niepożądanych objawów, np. senność.
Badanie porównawcze z klasycznym lekiem (ceteryzyną)
Stosowanie tego surowca zielarskiego może być bardzo korzystne, a nasiona czarnuszki to ciekawa i bezpieczna alternatywa standardowego leczenia, zwłaszcza lżejszych przypadków alergii, astmy, a także innych rodzajów uczuleń.
Do tej pory nie spotkaliśmy się z surowcem zielarskim o takim silnym przeciwalergicznym działaniu i skuteczności w katarze siennym, astmie i innych rodzajach alergii.