Jak wskazują eksperci, kobiety żyją dłużej. Dlaczego? Żyją zdrowiej, bardziej dbają o swój organizm. W środę w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” zajmiemy się zdrowotnymi problemami kobiet. Naszym ekspertem będzie dr Tomasz Basta, specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii plastycznej.

 

W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” będziemy mówić o zdrowotnych problemach kobiet.

Naszym ekspertem będzie dr Tomasz Basta, specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii plastycznej. Będzie odpowiadał na pytania od 11:00 do 13:30 pod numerem telefonu 12 2 000 010.

Zachęcamy również do zadawania pytań za pomocą naszej formatki!

>>>ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI<<<

Choć dziś wydaje się oczywiste, że to kobiety żyją dłużej niż mężczyźni (wg WHO średnio o 5 lat, w Polsce - 9), to jeszcze całkiem niedawno było na odwrót. 

Naukowcy utrzymują, że to dzięki hormonom. Żeńskie hormony zresztą mają spory wpływ na  kobiety już od momentu narodzin. Podejrzewa się, że to właśnie im dziewczynki zawdzięczają to, że w okresie niemowlęcym rzadziej zapadają na poważne choroby (śmiertelność wśród chłopców jest w pierwszych latach życia wyższa niż w przypadku ich rówieśniczek).

Kobiecymi organizmami rządzą m.in. estrogeny, które mają dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i nie pozostają obojętne na funkcjonowanie np. tarczycy. Dopiero kiedy ich działanie słabnie (w okresie menopauzy) zaczynają mieć problemy z chorobami serca lub ich system odporności, na który wcześniej pozytywnie działały estrogeny, zaczyna atakować tarczycę.