Dziś w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" radzimy jak zadbać o nasze ciało i psychikę po urlopie. Po wakacjach mamy mniej czasu na ruch, a to może poważnie zaszkodzić nie tylko naszemu kręgosłupowi. Poza tym wraca stres. Jak poprawić sobie nastrój w codziennym zabieganiu oraz zadbać o swój wygląd m.in. o kondycję skóry?

zdj. ilustracyjne /Shutterstock

ORTOPEDA

·         Po dniu spędzonym przed komputerem znajdź czas na ruch

Proponuję ruch na świeżym powietrzu, np. marszobiegi, krótki jogging połączony z ćwiczeniami rozciągającymi. Jeżeli jednak później kończymy pracę, warto skorzystać z szeroko rozbudowanej w Polsce sieci siłowni, fitnessów, czy basenów - proponuje dr Jan Paradowski - ortopeda i lekarz sportowy.

·         Przed rozpoczęciem sezonu biegowego - zbadajmy się!

Zanim zaczniemy biegać, wybierzmy się do fizjoterapeuty, który sprawdzi, czy nie mieliśmy już kiedyś kontuzji, czy nie mamy, np. zbyt poprzykurczanych niektórych partii mięśni lub nieprawidłowo ustawionych kolan, stawów skokowych, miednicy itp.

·         Bieganie zaczynajmy od niewielkich dystansów i zainwestujmy w dobre buty

Na początek nie biegajmy na trasach większych niż 1,2 kilometry. Aktywność zaczynajmy od marszobiegu, a nie od biegu ciągłego. Nie zapominajmy też o rozciąganiu się.


DERMATOLOG 

·         Sucha, wiotka skóra. Takie mogą być konsekwencje zbyt intensywnego kontaktu ze słońcem

Słońce uszkadza strukturę kolagenu, przez co nasila się wiotkość skóry, pojawiają się drobne zmarszczki i głębsze fałdy. W gabinetach mamy pełen wachlarz zabiegów, które możemy pacjentom zaproponować. Mogą być to zarówno zabiegi mezoterapii igłowej, w których podajemy m.in. stężony kwas hialuronowy w postaci bardzo licznych mikroiniekcji, mikronakłuć, które stymulują proces regeneracji, przebudowy, naprawy naszej skóry - opisuje dermatolog Kamila Białek-Galas.

Specjalistka poleca też karboksyterapię, która polega na podaniu medycznego dwutlenku węgla do naszej skóry. Tym sposobem doprowadzamy do tzw. kontrolowanego niedotlenienia naszych tkanek, co staje się sygnałem do usprawnienia mikrokrążenia - tłumaczy dermatolog.

·         Jeśli na naszej skórze zaczną się pojawiać przebarwienia lub znamiona - nie zwlekajmy z wizytą u dermatologa

Warto skontrolować nowo powstałe znamiona, które się pojawiły, a także obserwować, czy w obrębie istniejących zmian skórnych nie zaszły jakieś zmiany. Tego typu dolegliwości zawsze powinny nas zmusić do wizyty u specjalisty - radzi dermatolog - Kamila Białek-Galas.

·         Najbardziej powszechną metodą usuwania przebarwień są tzw. peelingi kwasowe

Wykonujemy zazwyczaj serie zabiegów, w zależności od tego, jak głębokie są te przebarwienia, jaka jest indywidualna kondycja skóry - mówi dr Białek Galas. Jednak nie wszystkie osoby dobrze tolerują złuszczanie: Zwłaszcza te, które mają skórę bardzo suchą, wrażliwą, pergaminową z poszerzoną siecią naczyń krwionośnych. U tych osób bardziej będziemy proponować rozjaśnienie przebarwień za pomocą urządzeń emitujących tzw. polichromatyczne źródło światła - dodaje ekspertka.

PSYCHOLOG

·         Zróbmy coś miłego dla drugiego człowieka - podpowiada psycholog Ewa Jarczewska-Gerc

To będzie nasz pozytywny priorytet. To może być świadoma wdzięczność. Zastanówmy się: za co możemy być dzisiaj wdzięczni? Co fajnego się  wydarzyło? Z tym związane jest też delektowanie się. To świadome przeżywanie przyjemności w związku z jakimś bodźcem, czyli to, co robimy często w czasie wakacji - dodaje.  

·         Pomyślmy o tym, co lubimy robić, co sprawia nam przyjemność i zaplanujmy czas na zrobienie tego w ciągu dnia

To może być pół godziny, to może być godzina. Czasami wystarczy 10 minut medytacji, jeśli to lubimy, żeby poczuć przypływ pozytywnej energii. Zarezerwujmy na to czas, przed albo po pracy - zachęca psycholog, dr Ewa Jarczewska-Gerc. 

·         Zorganizujmy się. Będzie więcej czasu na odpoczynek

Marnujemy niesamowicie dużo czasu na zbędne rzeczy. I przez to męczymy się, to zabiera nam energię, a przez to nie wyrabiamy się czasowo. Przychodzimy do pracy, idziemy na pogawędkę z koleżanką. Za chwilę może okazać się, że nie mamy czasu na wykonanie służbowych obowiązków. Przyjrzyjmy się temu, co robimy w ciągu dnia, wyciągnijmy wnioski, spróbujmy skoncentrować się na zadaniu, dzięki temu będziemy mieć więcej czasu na odpoczynek po pracy - dodaje Ewa Jarczewska-Gerc.  

Nie czekajmy cały czas na piątek i upragniony weekend. Cieszmy się tym dniem, który akurat jest i starajmy się przeżyć go jak najciekawiej: zarówno w pracy, jak i poza nią.

(mc/md)