Można w prosty sposób sprawdzić, czy ktoś przeszedł w przeszłości infekcję wirusem SARS-CoV-2. Tak uważa wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jak podkreśla, część osób zakażonych koronawirusem przechodzi go bezobjawowo, jednak później dotykają ich powikłania charakterystyczne dla przechorowania Covid-19. Dlatego warto wiedzieć, czy przeszliśmy koronawirusa.

"Nowy wariant SARS-Cov-2 jest bardziej zaraźliwy od swoich poprzedników, jednak nie tak często zakażenie nim powoduje np. ostrą niewydolność oddechową. Może zdarzyć się tak, że symptomy choroby są bardzo łagodne lub nie występują w ogóle" - powiedział prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Test nawet dla trzykrotnie zaszczepionych

PAP zapytał prof. Włodzimierza Guta, czy osoby podejrzewające, że mogły w sposób bezobjawowy przejść zakażenie, mają możliwość sprawdzić, czy tak właśnie było.

Cytat

Oczywiście, można to w prosty sposób sprawdzić, stosując do tego któryś z obecnych na rynku testów
- powiedział naukowiec.

Wyjaśnił, że zasada ich działania sprowadza się do tego, że testy "szukają" jednej z nukloprotein, czyli białek stanowiących osłonkę mRNA wirusa.

"Te białka są w wirusie, natomiast nie zawiera ich szczepionka, więc nawet osoby zaszczepione trzykrotnie mogą się dowiedzieć, czy miały 'bliskie spotkanie' z patogenem" - wyjaśnił prof. Gut. Dodał jednak, że nie można sprawdzić, kiedy to miało miejsce.

Rodzaje testów: Jakościowe, półilościowe i ilościowe

Obecne na rynku są trzy rodzaje testów - jakościowe, półilościowe oraz ilościowe. Testy jakościowe informują jedynie o możliwości kontaktu z koronawirusem. Natomiast testy ilościowe badają także ilość przeciwciał.

Oznacza to, że niektóre testy ilościowe pozawalają określić, czy dana osoba posiada przeciwciała uzyskane w wyniku szczepienia, czy przeszła bezobjawowo koronawirusa i także z tego powodu uzyskała odporność.

Takie testy wykrywają obecność dwóch białek - fosfoproteiny nukleokapsydu (N) oraz podjednostki S1 białka kolca (S). Osoba, która przechorowała Covid-19, może wytwarzać przeciwciała skierowane zarówno przeciwko białku S, jak i białku N. Z kolei osoba, która jedynie została zaszczepiona, wytworzy tylko i wyłącznie przeciwciała przeciwko białku S.