Nadeszły, przez wielu długo wyczekiwane, gorące dni. Mało jest jednak ludzi, którzy przepadają za upałami w mieście. Większość z nas spędza czas w klimatyzowanych biurach, jednak po powrocie z pracy zazwyczaj skazani jesteśmy na uporanie się z domowymi obowiązkami w nagrzanych mieszkaniach, które po kilku dniach wyjątkowo wysokich temperatur "zamieniają się" w sauny. Okazuje się, że istnieje wiele skutecznych sposobów na schłodzenie powietrza w pomieszczeniach i podniesienia komfortu domowników. Oto kilka z nich.
Jeśli chcesz ochłodzić domową czy biurową przestrzeń, dobrze mieć urządzenie, wprawiające powietrze w ruch. Może być to np. wentylator zasilany na prąd lub na baterie, czy papierowy wachlarz. Można spotęgować efekt chłodzenia ustawiając przed wentylatorem butelki z lodowatą czy zamrożoną wodą. Podobnie zadziała zimne, mokre prześcieradło zawieszone przed wentylatorem - trzeba jednak zachować ostrożność, by materiał nie wkręcił się w urządzenie.
Większość osób, wychodząc z domu na dłużej, zostawia uchylone lub otwarte na oścież okna. Po powrocie z klimatyzowanego biura często okazuje się, że zamiast wywietrzonego mieszkania, zastajemy duchotę. Otwieranie okien ma sens jedynie wtedy, gdy powietrze na zewnątrz jest nieco chłodniejsze, czyli w nocy i wcześnie rano. W porze największego nasłonecznienia należy trzymać okna zamknięte, w przeciwnym razie gorące powietrze wpadnie do środka. Jeśli przebywamy w mieszkaniu w ciągu dnia, dobrym pomysłem będzie zawieszenie na wprost okna wilgotnego prześcieradła. Przechodzące przez materiał powietrze obniży temperaturę w pomieszczeniu. Idealnym rozwiązaniem podczas upałów będą też rolety zewnętrzne, wewnętrzne czy zasłony. Zasłaniaj nimi okna, gdy nie ma cię w domu.
Postaw na odzież z naturalnych materiałów. Odpowiednio dobrana garderoba pomoże lepiej znosić wysokie temperatury. Obcisła mini spódniczka to wbrew pozorom nie najlepszy wybór na upały. Zdecydowanie lepiej będzie wybrać ubrania o luźnym fasonie, wykonane z naturalnych tkanin jak np. bawełna, len czy jedwab. Zwróć też uwagę na kolory. Latem noś ubrania o jasnych barwach odbijających promienie słoneczne. Będziesz się czuć o niebo lepiej.
Chłodne natryski to chyba najprostszy i najskuteczniejszy sposób na schłodzenie ciała. Możesz też nalać zimnej wody do miski i moczyć w niej stopy. Dobrym sposobem na schłodzenie ciała będzie również umieszczenie w lodówce wody w pojemniku z dozownikiem. Gdy ogarnie cię uczucie gorąca, spryskaj nią twarz i ciało. Podziała niczym chłodzący kompres.
Wszystkie sprzęty zasilane prądem znajdujące się w domu, jak np. laptop czy telewizor, wydzielają ciepło. Na czas wysokich temperatur wyłącz je z zasilania. Staraj się też rzadziej prasować. Ten prosty trik pozwoli obniżyć nieco temperaturę w pomieszczeniu. Przy okazji zaoszczędzisz też sporo pieniędzy.
Podczas gorących dni lepiej unikać perfum, zwłaszcza słodkich i intensywnych. Poza tym, że podnoszą temperaturę ciała, mogą też przyciągać insekty. Codzienny makijaż ogranicz do minimum, a po powrocie do domu natychmiast go zmyj. Kosmetyki do pielęgnacji możesz trzymać w lodówce - podczas nałożenia schłodzonego balsamu na ciało poczujesz ulgę. Jeśli masz długie włosy, najlepiej spinaj je wysoko na czubku głowy. To małe rzeczy, a robią ogromną różnicę.
Zwracaj uwagę na to, co pijesz i jesz. Na to jak znosimy upały ma wpływ również dieta. Latem lepiej unikać napojów alkoholowych oraz kawy - nie dość, że nie gaszą pragnienia, to mogą przyczynić się do odwodnienia. Zamiast tego przygotuj domową lemoniadę z cytryną czy limonką. Orzeźwiającą przekąską będą mrożone desery jak lody, sorbety, czy owoce z dużą zawartością wody (np. arbuz). W upalne dni podstawą diety powinna być woda mineralna, która pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji i zapobiec odwodnieniu. Aby sprawdzić, czy spożywasz ją w odpowiedniej ilości, zaobserwuj odcień moczu. Zabarwienie ciemniejsze niż zwykle świadczy o tym, że pijesz jej za mało. Latem dieta powinna obfitować w warzywa i owoce sezonowe. Przygotuj z nich sałatki, koktajle, czy musy. Unikaj smażonego mięsa oraz wysokobiałkowych potraw. Mogą one zwiększać metaboliczną produkcję ciepła oraz przyczynić się do utraty wody z organizmu. Do przyrządzania potraw unikaj piekarnika czy długotrwałego gotowania na kuchence gazowej. Urządzenia kuchenne wydzielają sporo ciepła, a unosząca się podczas gotowania para potęguje uczucie gorąca w mieszkaniu. W upalne dni orzeźwi cię zupa chłodnik oraz dania z surowych warzyw.
Nie wydaje się być oczywistym, że picie gorącej herbaty jest świetną metodą na ochłodzenie. To sposób zaczerpnięty od mieszkańców gorących krajów, takich jak Tunezja, Egipt czy Maroko. Mieszkańcy tych miejsc w gorące dni piją herbatę ze świeżej mięty, która nie tylko rewelacyjnie orzeźwia, ale jest też słodka w smaku. Po spożyciu takiego napoju organizm bardziej się poci, ale dzięki temu jest nam chłodniej. W upalny dzień wypij filiżankę gorącej herbaty z mięty, a przekonasz się, jak działa.
Mieszkańcy Egiptu znają wiele skutecznych sposobów na radzenie sobie z wysokimi temperaturami. Jednym z nich jest zwilżenie prześcieradła lub ręcznika w zimnej wodzie i użycie ich zamiast kołdry. Jeśli chcesz zapobiec zmoczeniu materaca, pod wilgotnym prześcieradłem umieść dodatkowy suchy ręcznik. Oswajaj się z upałami. Organizm człowieka nie lubi nagłych skoków temperatur. Proces przyzwyczajania się do wysokich temperatur może trochę potrwać. W tym czasie dobrze jest zminimalizować intensywny wysiłek fizyczny, który podnosi temperaturę ciała, do momentu aż ciepło stanie się dla nas znośne. W gorące dni nie odmawiaj sobie odpoczynku.