Gorączka to jeden z najczęstszych objawów wielu chorób, szczególnie infekcji wirusowych i bakteryjnych. Pomiar temperatury ciała to podstawowe badanie diagnostyczne, które pozwala ocenić stan naszego zdrowia. „Dzwonią do mnie przerażeni rodzice, że dziecko ma gorączkę i muszą jechać do szpitala (…) Często ich uspokajam, że to na razie stan podgorączkowy – mówi w rozmowie z portalem „Twoje Zdrowie” lek. Maria Czarnobilska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i przypomina, że gorączka to naturalny mechanizm obronny organizmu.

Gorączka jest jednym z najczęstszych objawów chorobowych, który może sygnalizować infekcję lub inne problemy zdrowotne. Właściwe mierzenie temperatury ciała oraz znajomość jej norm i interpretacja wyników są kluczowe dla monitorowania stanu zdrowia.

Gdy źle się czujemy, boli nas gardło, kaszlemy, mamy katar, boli nas głowa lub towarzyszą nam dreszcze - sięgnijmy po termometr.

Cytat

Bardzo groźne są powikłania gorączki - odwodnienie i w konsekwencji zaburzenia elektrolitowe, co może nawet prowadzić do zgonu (…) Najbardziej narażone są niemowlęta i starsze osoby.
lek. Maria Czarnobilska

Lekarka ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zwraca uwagę na błędy, jakie popełniamy mierząc temperaturę ciała: Dokonujemy pomiaru w pomieszczeniach o dużej wilgotności, przy skrajnej temperaturze albo w złych miejscach na ciele (...) Warto też czytać instrukcję obsługi termometru - podkreśla lek. Maria Czarnobilska w rozmowie z portalem "Twoje Zdrowie".

Dla małych dzieci lepszym wyborem są termometry na podczerwień, szybko mierzą temperaturę i nie wymagają kontaktu ze skórą. Ważne, żeby pomiar termometrem bezdotykowym odbywał się zgodnie z zaleceniami producenta, a sensor nie może być skierowany np. na włosy czy brwi. Dla starszych dzieci i dorosłych dobrym rozwiązaniem jest również termometr elektroniczny - radzi.

Czym jest gorączka?

Gorączka to podwyższona temperatura ciała, która jest reakcją organizmu na infekcję, stan zapalny lub inne czynniki chorobowe. Zwykle uznaje się, że temperatura ciała powyżej 38°C oznacza gorączkę, natomiast stan podgorączkowy występuje przy wartościach między 37,1°C a 37,9°C.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała?

Do mierzenia temperatury można używać różnych rodzajów termometrów oraz metod pomiaru:

  • Pomiary w jamie ustnej - używa się termometru elektronicznego umieszczanego pod językiem. Wynik może być nieco wyższy niż przy pomiarze pachowym.
  • Pomiary w odbycie - stosowane głównie u niemowląt, dają najdokładniejsze wyniki.
  • Pomiary w uchu - szybkie, ale mogą być mniej dokładne, jeśli nie zostaną przeprowadzone prawidłowo.
  • Pomiary na czole - wykonywane termometrami bezdotykowymi na podczerwień, wygodne i szybkie.
  • Pomiary pod pachą - tradycyjna metoda, często mniej precyzyjna niż inne sposoby.


Kiedy gorączka jest niebezpieczna?

Chociaż gorączka sama w sobie nie jest chorobą, może prowadzić do poważnych konsekwencji, jeśli jest bardzo wysoka lub trwa zbyt długo. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli:

  • Gorączka przekracza 39,5°C i nie ustępuje po podaniu leków przeciwgorączkowych.
  • Występują dodatkowe objawy, takie jak trudności w oddychaniu, wysypka, silne bóle głowy.
  • Gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni.


Jak obniżyć gorączkę?

Jeśli temperatura jest umiarkowanie podwyższona, warto zastosować domowe sposoby, takie jak:

  • Picie dużej ilości płynów
  • Odpoczynek i unikanie przegrzania
  • Chłodne okłady na czoło i nadgarstki
  • Leki przeciwgorączkowe (np. paracetamol, ibuprofen - według zaleceń lekarza)