Nieświeży oddech może skomplikować życie, nie tylko towarzyskie. Zamiast więc maskować nieświeży oddech trzeba odnaleźć przyczynę.

zdj. ilustracyjne /Shutterstock

Na poziomie drobnoustrojów nieświeży oddech występuje, gdy naturalnie występujące bakterie w naszych ustach rozkładają cząsteczki jedzenia, które pozostają między zębami , wzdłuż linii dziąseł, a zwłaszcza na języku. Ten proces uwalnia kilka związków, które nieprzyjemnie pachną  i powoduje nieświeży oddech.

Oto 10 powodów, dla których twój oddech źle pachnie.

Właśnie się obudziłeś

Gdy śpisz spokojnie, bakterie w twoich ustach zachowują się inaczej. Wykorzystują fakt, że produkcja śliny spowalnia znacznie podczas snu - a ponieważ ślina pomaga "oczyścić" usta, oddech rano może mieć nieprzyjemny zapach. Zazwyczaj "dolegliwość" mija zaraz po porannym umyciu zębów. 

Oddychasz przez usta

Oddychanie przez usta może spowodować odparowanie śliny, co może wysuszyć usta i zmniejszyć zdolność do usuwania cząstek pokarmu. Niektórzy ludzie oddychają przez usta podczas snu, ale wiele osób często robi to również podczas ćwiczeń. Oczywiście nie jest to powód do zaprzestania ćwiczeń. Po prostu trzeba pamiętać, by uzupełniać płyny podczas treningu, by zadbać o odpowiednie nawodnienie.

Zjadłeś coś o nieprzyjemnym zapachu

Czosnek i cebula to dwaj najczęstsi sprawcy nieświeżego oddechu. Inne potrawy, które mogą sprzyjać nieświeżemu oddechowi to przyprawy, kapusta, brukselka, kalafior i rzodkiewki. Chociaż ostry zapach po jedzeniu zazwyczaj niknie po godzinie. Nieświeży oddech z pokarmu może też czasami pochodzić z przewodu pokarmowego, a nie tylko z ust. Kiedy trawisz jedzenie, chemikalia są ostatecznie wchłaniane do krwioobiegu i dostają się do płuc, przez co później mogą być wydalane wraz z oddechem.

Nie jadłeś cały dzień

Pomijanie posiłków to też jedna z przyczyn nieświeżego oddechu. To dlatego, że kiedy nie jemy, nie produkujemy tak dużo śliny. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ ślina nie tylko usuwa cząsteczki jedzenia, rozkłada je również, aby łatwiej zsuwać się z naszych gardeł.

Palenie

Nieświeży oddech, to kolejna dolegliwość, którą wzmaga palenie papierosów. Nic dziwnego, że palenie nie tylko zwiększa ilość związków wytwarzających nieprzyjemny zapach w jamie ustnej i płucach człowieka, ale nawyk może również wysuszyć usta, co prowadzi do zmniejszenia produkcji śliny.

Bierzesz leki, które wywołują suchość w ustach

Niektóre leki przeciwhistaminowe, moczopędne, przeciwpsychotyczne i zwiotczające mięśnie - mogą powodować działania niepożądane, w tym suchość w ustach . A to z kolei może zmniejszyć ilość śliny wytwarzanej w ustach i liczbę bakterii, które będą się tam dalej rozchodzić.
Ponieważ nie można zmienić przyczyny, a więc sposobu leczenia, spróbuj wyczyścić język szczoteczką do zębów. Według American Dental Association, to własnie język zawiera większość bakterii, które powodują śmierdzący oddech , a zeskrobanie ich z powierzchni może zatrzymać nieświeży oddech, przynajmniej tymczasowo.

Jesteś na diecie niskowęglowodanowej

Wiadomo, że ludzie, którzy ograniczają spożycie węglowodanów, zgłaszali częstsze problemy z nieświeżym oddechem. Badacze z Yeshiva University porównali osoby na diecie o bardzo niskiej zawartości węglowodanów do osób na diecie o niskiej zawartości tłuszczu, odkryli, że rzeczywiście więcej osób w pierwszej grupie zgłosiło nieświeży oddech niż w drugiej. 

Pijesz dużo alkoholu

Zapach alkoholu z ust unosi się długo jeszcze po jego spożyciu. W rzeczywistości, jedno badanie z 2007 r. przeprowadzone przez naukowców z Izraela wykazało, że picie alkoholu, zwiększało problem nieświeżego oddechu. Autorzy badania podejrzewają, że alkohol nie tylko wysusza usta, ale wywołuje pewien zapach, gdy organizm do metabolizuje.

Poziom cukru we krwi jest bardzo wysoki

Prawdopodobnie nie musisz się tym martwić, chyba że masz cukrzycę typu 1. Ale jeśli twój oddech ma dziwny, słodkawy zapach, to objaw cukrzycowej kwasicy ketonowej - to stan zagrażającej życiu diabetyka. Może powodować niewydolność nerek, trwałe uszkodzenia w mózgu, a nawet śmierć.

Po prostu myślisz, że masz nieświeży oddech

U 1% osób może występować zaburzenie zwane halitofobią - fałszywe przekonanie, że mają nieświeży oddech. Nie  mówimy tylko o utrzymującym się podejrzeniu nieświeżego oddechu - mamy na myśli ciągły strach przed nim. Ludzie z halitofobią stają się absolutnie przekonani, że ich cuchnący oddech odstrasza innych ludzi, nawet po tym, jak dentysta potwierdził, że nie cierpią na tę chorobę. 

Niestety, ta fobia nie jest dobrze zbadana, ale jeśli podejrzewasz, że możesz ją mieć, ważne jest, aby szukać pomocy psychologicznej u doradcy lub specjalisty.