​Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zwyciężyłaby w nich Koalicja Obywatelska z wynikiem 33 proc. Za KO byłoby Prawo i Sprawiedliwość - chęć oddania głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało 28 proc. ankietowanych. Według sondażu Opinia24 dla RMF FM na trzecim miejscu uplasowałaby się Konfederacja. Jej wynik - 16 proc. - jest jednak aż o 5 punktów procentowych słabszy niż w badaniu sprzed miesiąca.

  • KO i PiS ustabilizowały swoje poparcie - wynika z sondażu Opinia24 dla RMF FM. 
  • Słabszy wynik niż w marcu zanotowała Konfederacja. Spadło jej poparcie wśród najmłodszych wyborców i mężczyzn.
  • Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, frekwencja wyniosłaby 63 proc.
  • Najmniej zaangażowany politycznie jest najmłodszy elektorat. Najstarsi wyborcy (60 lat lub więcej) w zdecydowanej większości poszliby do urn.

KO i PiS stabilnie

W wyścigu wyborczym zwyciężyłaby Koalicja Obywatelska z 33-proc. poparciem. Na drugim miejscu znalazłby się PiS, zyskując 28 proc. głosów - wynika z sondażu pracowni badawczej Opinia24, przeprowadzonego dla RMF FM w dniach 7-9 kwietnia.

Dla porównania, w sondażu Opinia24 sprzed miesiąca (10-13 marca) Koalicja Obywatelska miała 34-procentowe poparcie, a Prawo i Sprawiedliwość - 26,3 proc. głosów. Widzimy lekką różnicę, ale autorzy badania podkreślają, że mieści się ona w granicach błędu statystycznego.

Słabszy wynik Konfederacji

Ciekawe rzeczy dzieją się za to na najniższym stopniu podium. Trzecie miejsce - tak jak przed miesiącem - zajmuje Konfederacja z poparciem 16 proc. Oznacza spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca o 5 punktów procentowych.

Partia Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka straciła poparcie przede wszystkim najmłodszych wyborców z kategorii 18-29 lat. W marcu w tej grupie wynosiło ono aż 54 proc., obecnie aż o 25 punktów procentowych mniej - 29 proc. 

Konfederacja traci także wśród mężczyzn (spadek o 8 punktów procentowych, z 31 proc. w ubiegłym miesiącu do 23 proc. obecnie). Wśród kobiet wynik Konfederacji jest raczej stabilny: 12 proc. w marcu, 10 proc. w kwietniu.

Na czwartym miejscu uplasowała się z wynikiem 7,5 proc. Trzecia Droga. Rezultat ten oznacza, że TD nie dostałaby się do Sejmu ze względu na 8-procentowy próg wyborczy obowiązujący koalicje partyjne. To i tak lepszy wynik niż marcu - wówczas Trzecia Droga zanotowała poparcie w wysokości 6,7 proc.

Przepływy wyborców

Z najnowszego sondażu parlamentarnego firmy badawczej Opinia24 dla RMF FM wynika również, że Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na głosy 89 proc. wyborców, którzy poparli ją w 2023 roku, zwiększając swoje poparcie w tej grupie o 8 pp w stosunku do ubiegłego miesiąca (sondaż z marca 2025 - 81 proc).

Swoich dawnych wyborców odzyskał również PiS. Obecnie na tę partię głosowałoby 84 proc. jej elektoratu z 2023 roku, a więc  aż o 13 punktów procentowych więcej niż przed miesiącem (sondaż z marca 2025 - 71 proc.).

Rośnie frekwencja

Gdyby w niedzielę odbyły się wybory do Sejmu, do urn poszłoby 63 proc. wyborców. 

Oznacza to, że zaangażowanie polityczne Polaków systematycznie wzrasta - w stosunku do poprzedniego miesiąca o 3 pp, a na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy (od grudnia 2024) o 9 pp - podkreślają eksperci z Opinia24.

Najmniej zaangażowany politycznie jest najmłodszy elektorat. Udział w wyborach deklaruje jedynie 42 proc. osób z grupy 18-29 lat. 

Na drugim biegunie są najstarsi wyborcy (60 lat lub więcej), którzy w zdecydowanej większości (71 proc.) poszliby do urn.

Jak podkreślają eksperci firmy badawczej Opinia24, aktywność polityczna skorelowana jest z poziomem wykształcenia: im wyższe wykształcenie, tym większy odsetek wyborców wyrażających zamiar głosowania (78 proc. wykształcenie wyższe vs 53 proc. wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe). 

Warto jednak pokreślić, że w stosunku do ubiegłego miesiąca (sondaż z marca 2025) widoczny jest wzrost zaangażowania politycznego najmniej wykształconych wyborców (zainteresowanie udziałem w wyborach parlamentarnych osób o wykształceniu podstawowym lub zasadniczym zawodowym zwiększyło się o 9 pp).

Należy również zwrócić uwagę, że największą mobilizacją wykazałby się elektorat, który w ostatnich wyborach parlamentarnych, w październiku 2023 r., głosował na Koalicję Obywatelską (85 proc.) i Nową Lewicę (86 proc.).

Badanie zostało zrealizowane w dniach 7-9 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski. Zastosowano technikę wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).

Pracownia badawcza Opinia24

Opinia24 to wiodąca firma badawcza specjalizująca się w realizacji badań rynkowych i społecznych. Badanie firmy Opinia24 zostało uznane za najtrafniejszy sondaż przedwyborczy w 2023 roku w porównaniu z oficjalnymi wynikami wyborów podanych przez PKW. 

Za to osiągnięcie Opinia24 uzyskała pierwszą nagrodę w Konkursie o Puchar Pytii zorganizowanym przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ. 

Opinia24 należy do Europejskiego Stowarzyszenia Badaczy Rynku i Opinii Publicznej ESOMAR oraz posiada certyfikat PKJPA wydawany przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku OFBOR, co gwarantuje przestrzeganie najwyższych standardów branżowych.