W piątek po południu zakończyło się spotkanie liderów koalicji rządzącej - ustalił reporter RMF FM. Premier Donald Tusk rozmawiał z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (PSL), Szymonem Hołownią (Polska 2050) i Włodzimierzem Czarzastym (Nowa Lewica).

  • Premier Donald Tusk rozmawiał z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (PSL), Szymonem Hołownią (Polska 2050) i Włodzimierzem Czarzastym (Nowa Lewica) o rekonstrukcji rządu.
  • Szczegóły zmian w rządzie mają zostać ogłoszone około 15 lipca, zgodnie z zapowiedzią premiera.
  • Tusk zaproponował redukcję liczby ministrów i wiceministrów o 20 procent oraz utworzenie dwóch dużych ministerstw gospodarczo-energetycznych.
  • Wśród rozważanych zmian jest połączenie ministerstw, m.in. nauki i cyfryzacji, edukacji i sportu oraz stworzenie superresortu gospodarczego.
  • Według nieoficjalnych informacji, PSL i Polska 2050 miały forsować kandydaturę Radosława Sikorskiego na premiera.

W wilii premiera przy ulicy Parkowej w Warszawie liderzy ugrupowań rządzących rozmawiali między innymi o rekonstrukcji rządu. 

"Wszystkie decyzje podjęte"

Jak przekazał RMF FM rzecznik rządu Adam Szłapka, szczegóły mamy jednak poznać dopiero w okolicach 15 lipca. To data zgodna z wcześniejszą zapowiedzią premiera Donalda Tuska. 

"Wszystkie decyzje podjęte, zakomunikujemy 15 lipca" - powiedział, odjeżdżając po spotkaniu, lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty, cytowany przez TVN24.

Zbliżającą się rekonstrukcję szef rządu ogłosił w połowie czerwca - mówił wtedy konieczności zmiany struktury Rady Ministrów, zapowiedział też "nowe twarze" w rządzie. 

Rzecznik rządu Adam Szłapka potwierdził w piątek, że Tusk szedł na spotkanie z koalicjantami z gotową propozycją kształtu rządu. Dodał, że celem rekonstrukcji jest sprawniejsze zarządzanie państwem. Są elementy zarządzania państwem, które były zbyt rozproszone, trzeba będzie je bardziej skoordynować i skupić - powiedział Szłapka.

Czterogodzinne negocjacje

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia napisał na platformie X, że spotkanie z liderami koalicji było bardzo dobre i trwało cztery godziny.

Onet ustalił, że szef rządu zaproponował koalicjantom redukcję ministrów i wiceministrów o 20 proc. Ponadto Tusk miał zaproponować utworzenie dwóch dużych ministerstw, składających się z tych, które obecnie skupiają w sobie kwestie: gospodarcze i energetyczne.

Z kolei Telewizja Republika podała, że na spotkaniu PSL i Polska 2050 forsowały, aby Tuska na stanowisku premiera zastąpił aktualny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Superresort gospodarczy?

W kuluarach mówi się o kilku koncepcjach łączenia ministerstw, m.in. nauki i cyfryzacji, edukacji i sportu, a także o stworzeniu superresortu gospodarczego. 

W wersji minimum, będzie to połączone Ministerstwo Rozwoju i Technologii z Ministerstwem Przemysłu. W drugiej wersji, oprócz tych dwóch resortów w skład superministerstwa wchodziłby też resort finansów. Pojawia się też koncepcja włączenia do superresortu części lub wszystkich kompetencji Ministerstwa Aktywów Państwowych, choć - według innego scenariusza - superresort tworzyłyby tylko MRiT i MAP.

W grę wchodzi też likwidacja pełnomocników w randze ministrów i wcielenie ich jako sekretarzy lub podsekretarzy stanu do ministerstw lub pozostawienie ich w KPRM.