Prezes PiS Jarosław Kaczyński ostro skrytykował powołanie Waldemara Żurka na stanowisko ministra sprawiedliwości. Jego zdaniem to „pewnego rodzaju prowokacja” i zapowiedź polityki, która „kompletnie nie będzie liczyła się z prawem”. Nowy minister zapowiada natomiast przywrócenie praworządności i ochronę niezależnych sędziów. Kaczyński nie zostawił również suchej nitki na nominacji Radosława Sikorskiego.
Podczas piątkowej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński nie szczędził słów krytyki wobec nominacji Waldemara Żurka na ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Nominacja Waldemara Żurka na ministra sprawiedliwości, to pewnego rodzaju prowokacja i zapowiedź polityki, która kompletnie nie będzie liczyła się z prawem - ocenił Kaczyński. Dodał, że jego zdaniem "prawo to już było bardzo ostro łamane, a teraz będzie to jeszcze dalej posunięte".
Prezes PiS zwrócił uwagę na przeszłość nowego ministra: Życiorys tego pana, nie tylko ten polityczny, związany z aktywizmem skądinąd zakazanym sędziom przez prawo, ale także ten odnoszący się do pewnych elementów jego osobistych sytuacji wartych sprawdzenia, na przykład skąd ma 20 nieruchomości - to niełatwe z zarobków sędziego.
Kaczyński zapowiedział także zdecydowaną reakcję opozycji: Będziemy zdecydowanie się temu przeciwstawiać i to piętnować. Będziemy szukali różnych możliwości zatrzymania tych akcji, a kiedy w Polsce - o czym jestem przekonany - nastąpi zmiana, to ci ludzie muszą się liczyć z prawnymi następstwami tych działań, bo one są bardzo często. Nie mówię, że wszystkie, ale duża część z nich jest opisana w Kodeksie karnym.
W czwartek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powołał na wniosek premiera Waldemara Żurka na stanowisko ministra sprawiedliwości. Po uroczystości zaprzysiężenia nowy minister zapowiedział: Zrobię wszystko, by przywrócić praworządne państwo, żeby przywrócić zasady trójpodziału władzy i jednocześnie przestrzegać konstytucji i wszystkich traktatów międzynarodowych, które Polskę wiążą.
Minister Żurek odniósł się także do kwestii niezależności sędziów i prokuratorów. Nie mamy dzisiaj Krajowej Rady Sądownictwa, która by objęła takie osoby konstytucyjną ochroną, dlatego będę reagował na takie sytuacje z całą stanowczością.
W okresie rządów Zjednoczonej Prawicy sędzia Żurek był jednym z najgłośniejszych krytyków działań ówczesnych władz w wymiarze sprawiedliwości i miał m.in. postępowania dyscyplinarne. Teraz, jako minister sprawiedliwości, zapowiada odbudowę zaufania do instytucji państwowych i ochronę niezależności sędziów.
Premier Donald Tusk ogłosił w środę skład rządu po rekonstrukcji. Radosław Sikorski, dotychczasowy szef MSZ, został także wicepremierem odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne, w tym europejskie. Waldemar Żurek, sędzia z Krakowa, zastąpił Adama Bodnara na stanowisku ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Jarosław Kaczyński skomentował te zmiany krytycznie, zwłaszcza w kontekście obecności Radosława Sikorskiego w rządzie. Według mnie Sikorski to człowiek, którego obecność w życiu publicznym w Polsce jest nieporozumieniem.
Odniósł się także do przeszłej współpracy z Sikorskim: To był rząd nastawiony na koalicję z PO, no więc do takiego rządu się nadawał - powiedział Kaczyński.