Czy piaskownice są siedliskiem zarazków i lepiej ich unikać oraz, czy dorośli mogą zarazić się od dziecka rotawirusem – między innymi na takie pytania odpowiadała dr Hanna Czajka, pediatra i specjalista chorób zakaźnym ze Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie. W cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” zajmowaliśmy się bakteriami i wirusami.

zdj. ilustracyjne /Shutterstock

Bakteriami, na które najbardziej narażone są dzieci w wieku przedszkolnym są pneumokoki i meningokoki. Mogą wywołać m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, czy posocznice meningokokową, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Nasza ekspertka radzi, by przed zapisaniem dziecka do żłobka i przedszkola, zaszczepić go przeciwko groźnym bakteriom.

Lekarze spotykają się również z pacjentami z obsesyjnym lękiem przed zarazkami. Obawiają się wszystkiego, co ich otacza, czego dotkną. Takim osobom tłumaczę, że mamy świetne bariery ochronne i metody zwalczania zarazków, m.in. przez higienę rąk - wyjaśnia dr Hanna Czajka, specjalista chorób zakaźnych.

Inne pytania, na jakie odpowiadał nasz ekspert:

  • Czy w przeciągu jednego miesiąca można dwa razy zachorować na grypę?
  • Czy można zakazić się wirusem HPV przez kontakt z zakażoną krwią?
  • Czy po wyleczeniu boreliozy możliwy jest nawrót tej choroby?

Cały wideoczat jest dostępny tutaj: