Czy telefon komórkowy może szkodzić zdrowiu? Czy fale elektromagnetyczne mogą powodować zmęczenie lub bezsenność? Czy istnieje zanieczyszczenie elektromagnetyzmem? Między innymi na te pytania starają się odpowiedzieć naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Krakowscy naukowcy ruszają z drugim etapem projektu związanego z oddziaływaniem na nasze zdrowie pola elektromagnetycznego. W związku z tym do 10 grudnia chcą znaleźć 20 ochotników do badań.
Chodzi wyłącznie o mężczyzn. Dlaczego?
Ze względów metodologicznych. Żeby można było wyciągać jakieś konkretne wnioski, trzeba ustalić sobie grupę osób badanych - wyjaśnia dr hab. Grzegorz Tatoń z Zakładu Biofizyki - Przyjęliśmy, że zaczniemy od mężczyzn. Co nie wyklucza, że w przyszłości będziemy badać też kobiety. Zwłaszcza, że okazuje się, że kobiety częściej czują się elektrowrażliwe. Średni elektrowrażliwy to kobieta w wieku 50-60 lat.
Naukowcy chcą zbadać przede wszystkim oddziaływanie telefonów komórkowych na nasze samopoczucie. Okazuje się, że większość badanych osób zgłasza konkretne dolegliwości.
Przede wszystkim o zmęczenie, co sygnalizuje 80 proc. badanych. Tuż za nim jest ból głowy, oczu czy rozdrażnienie. To subiektywne odczucia i nie można być całkowicie pewnym, czy dolegliwości są związane faktycznie tylko i wyłącznie z używaniem komórki. Jednak to właśnie te urządzenia najczęściej obwiniamy o występowanie niekorzystnych odczuć.
Naukowcy z Zakładu Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego prace badawcze rozpoczęli od ankiety. Po zebraniu 20 ochotników i ich przebadaniu mamy się dowiedzieć, czy pola o częstotliwościach wykorzystywanych w komunikacji bezprzewodowej mają rzeczywisty wpływ na nasze zdrowie.
Naukowcy szukają 20 mężczyzn w dowolnym wieku, którzy czują się wrażliwi na pola elektromagnetyczne. Zgłaszać się można do 10 grudnia pod numerem telefonu: 12/ 61-99-681