Grypa to choroba, która dotyczy każdego z nas. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wirus szaleje, z grypą możemy się spotkać na co dzień. Dlatego warto wiedzieć co ją wywołuje i jak się przed nią chronić.
Grypa to zespół objawów klinicznych, związanych z ostrym zapaleniem układu oddechowego. Grypa doskwierała ludziom od zawsze. Po raz pierwszy opisał ją Hipokrates w 412 roku przed naszą erą.
Choroba jest wywołana zarażeniem się wirusem grypy. Możemy wyróżnić 3 rodzaje wirusa: A,B i C. Typ A występuje u ludzi i zwierząt. To ten typ wirusa najczęściej wywołuje zachorowania na grypę sezonową. Rzadziej chorobę powoduje typ wirusa B. Wirus C występuje u ludzi i świń i nie jest groźny dla człowieka.
Grypa sezonowa to taka, która występuje corocznie w podobnym okresie i jest spowodowana przez wirusy występujące u ludzi. Grypa pandemiczna to epidemia obejmująca cały świat, lub znaczny jego obszar, która może być przenoszona przez ludzi i zwierzęta. W tym przypadku ludzie najczęściej nie mają dobrze wykształconych przeciwciał, dlatego epidemia bardzo szybko się rozprzestrzenia. Przykładem grypy pandemicznej może być grypa świńska z przełomu 2009 i 2010 roku. Została wywołana nowym wariantem wirusa A/H1N1v.
Grypa często jest mylona z przeziębieniem, a miedzy nimi jest kilka istotnych różnic. Objawy grypy częściej mają ostrzejszy początek i grypie częściej towarzyszy wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy. W przeziębieniu katar jest bardziej nasilony, a grypa nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań np. płuc.
Grypą zakazić się można przez bliski kontakt z osoba zarażoną, wirus najczęściej przenosi się drogą kropelkową. Częstym miejscem zarażenia są szkoły, przedszkola, czy miejsca pracy. Wirus łatwo rozprzestrzenia się zwłaszcza od jesieni do wiosny.
Pierwszym krokiem w zapobieganiu grypie jest zaszczepienie się przeciwko wirusowi. Ponieważ wirus ulega stałym mutacjom, ważne jest szczepienie regularne, dzięki czemu możemy uchronić się przed zakażeniem przez te wirusy, które będą w danym sezonie często występować.
Innym środkiem chroniącym nas przed grypą jest unikanie przebywania w miejscach, gdzie ten wirus może się roznosić. Warto też dokładnie myc ręce mydłem, stosować środki odkażające na bazie alkoholu i regularnie uprawiać sport. To wszystko powinno zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę.
Więcej o grypie możecie przeczytać na Medycynie Praktycznej