Główny Inspektorat Farmaceutyczny zakazał sprzedaży popularnego leku. Wykryto w nim cząstki stali nierdzewnej. GIF podał numery partii preparatu, które musiały został wycofane z obrotu.

Jak czytamy w komunikacie Głównego Inspektora Farmaceutycznego, zakaz sprzedaży dotyczy określonych partii leku Diprophos. W preparacie stwierdzono cząstki stali nierdzewnej.

Diprophos jest to zawiesina do wstrzykiwania, która pomaga m.in. w leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego, chorób alergicznych, chorób skóry, kolagenozy czy zapalenia nerek. Preparat ten jest wydawany na receptę.

Cytat

FAMHP (belgijski odpowiednik GIF - przyp. red.) na podstawie przeprowadzonej oceny medycznej nie stwierdził zagrożenia występowania ogólnoustrojowych skutków ubocznych w związku ze stwierdzoną niezgodnością. Natomiast ocenił, iż nie można wykazać bezpieczeństwa stosowania ww. produktu, w odniesieniu do potencjalnych reakcji miejscowych, zwłaszcza nowych, zaostrzonych lub przedłużających się stanów zapalnych i reakcji nadwrażliwości
komunikat Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Numery partii wycofanego leku

  • W030205, data ważności: 31.07.2024
  • W033583, data ważności 31.08.2024
  • W036601, data ważności: 30.09.2024


Podmiot odpowiedzialny: Organon Polska Sp. z o.o., ul. Marszałkowska 126/134, 00-008 Warszawa

Inspekcja farmaceutyczna dodaje, że na rynku nie odpowiedników leku Diprophos. W aptekach można jednak znaleźć produkty lecznicze o zbliżonym działaniu.