W polskich aptekach brakuje jednego z najpopularniejszych leków na anginę. Chodzi o penicylinę fenoksymetylową. Te informacje nasz dziennikarz potwierdził w Ministerstwie Zdrowia.
Lekarze przyznają, że brak leku to duży problem, bo ten preparat jest zalecany pacjentom z zapaleniami gardła, które powoduje angina. Takich chorych teraz jest coraz więcej - przyznaje doktor Michał Domaszewski. Jest sezon na wszystkie infekcje, angina jest prawie codziennie. Zdarza się, że jednego dnia przyjmuję kilka osób z anginą. Ten lek jest konieczny - przyznaje w rozmowie z naszym dziennikarzem Michałem Dobrołowiczem doktor Michał Domaszewski.
Lekarze deklarują, że będą szukać zamienników. Boją się, że nie będą jednak tak skuteczne, jak preparat, którego brakuje.
Gdy mówimy o brakującym leku, pamiętajmy, że jest to rodzaj penicyliny, która jest mi potrzebna do leczenia skutecznie zapaleń gardła. To nie przypadek, że ta terapia jest numerem jeden w wytycznych leczenia anginy paciorkowcowej. Jak tego leku nie będzie, trzeba będzie go zamieniać. Obawiam się, że pacjenci będą wracać. Będzie to kłopot i dla mnie, i dla pacjenta. Pacjenci mogą być cofani z apteki, będą tworzyć dodatkowe kolejki. Byłoby świetnie, gdyby skuteczne leki po prostu były dostępne - dodaje doktor Domaszewski.
Ministerstwo zdrowia - jak ustalił nasz reporter - szuka tej konkretnej penicyliny za granicą. Jedyny producent - jak dowiedział się nasz dziennikarz - przekazał informację, że wstrzymuje dostawy do końca października.
Penicylina jest składnikiem wielu antybiotyków. Właśnie penicyliny - szczególnie w postaci roztworu do wstrzyknięcia dożylnego - są również stosowane w leczeniu cięższych, układowych zakażeń, na przykład zapalenia płuc, mięśnia sercowego i osierdzia.
Ministerstwo Zdrowia w najnowszym komunikacie przyznało, że zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski jest niemal 178 pozycji.
- Abasaglar Insulinum glarginum, roztwór do wstrzykiwań,
- Abilify Maintena Aripiprazolum, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu,
- Apidra Insulinum glulisinum, roztwór do wstrzykiwań.
- Clexane Enoxaparinum natricum, roztwór do wstrzykiwań 2000 j.m. (20 mg)/0,2 ml 10 amp.-strzyk. 0,2 ml,
- DuoResp Spiromax Budesonidum + Formoteroli fumaras dihydricus, proszek do inhalacji (160 mcg + 4,5 mcg)/dawkę inh. 1 inhalator 120 dawek,
- Flebogamma DIF Immunoglobulinum humanum normale, roztwór do infuzji.
- Gabitril Tiagabinum, tabletki powlekane 5 mg 50 tabl.,
- Gensulin M30 (30/70) Insulinum humanum, zawiesina do wstrzykiwań 100 j.m./ml 5 wkładów do wstrzykiwacza 3 ml; 10 wkładów do wstrzykiwaczy 3 ml,
- Kiovig Immunoglobulinum humanum normale, roztwór do infuzji,
- Kreon 25 000 Pancreatinum, kapsułki dojelitowe,
- Neoparin Enoxaparinum natricum, roztwór do wstrzykiwań 20 mg/0,2 ml 10 amp.-strzyk. 0,2 ml,
- Ozempic Semaglutidum, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 0,25 mg 1 wstrzykiwacz 1,5 ml + 4 igły NovoFine Plus,
- Trulicity Dulaglutidum roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 0,75 mg/0,5 ml 2 wstrzykiwacze 0,5 ml,