Co zrobić, aby przywrócić skórze równowagę utraconą podczas lata? Regenerację rozpoczynamy od złuszczenia górnej warstwy zrogowaciałego naskórka. Potem czas na nawilżanie.
Złuszczanie pobudza do produkcji nowych komórek, włókien kolagenowych i elastynowych, następuje poprawa ukrwienia skóry. Tak przygotowana skóra łatwiej przyjmie aplikowane w nią substancje nawilżające i odżywcze. [TUTAJ ZNAJDZIECIE PROPOZYCJE DOMOWYCH PEELINGÓW]
Po dokładnym oczyszczeniu skóry powinno nastąpić jej nawilżenie.
Można to zrobić podczas pielęgnacji domowej, efekty mogą być mniej spektakularne, ale niekoniecznie.
Przede wszystkim ważna jest systematyczna pielęgnacja, która może potrwać dość długo, więc trzeba wykazać się cierpliwością. Jeśli chcemy spektakularnych efektów lub też szybko wspomóc naszą skórę, to dobrze jest się wybrać do gabinetu kosmetycznego, niektórym wystarczy jedna taka wizyta, inne będą potrzebowały serii zabiegów, ale warto. Oczywiście takie zabiegi muszą być uzupełnione pielęgnacją domową.
W pielęgnacji domowej zalecane są kosmetyki, w których skład wchodzą: kwas hialuronowy, ceramidy, algi, chitozan, kwas mlekowy, retinol, odżywiające skórę witaminy A, C i E.
Powinno stosować się maski 1-2 razy w tygodniu. Tutaj również mamy wybór - kupić gotową w drogerii/aptece lub zrobić samemu:
Domowa maseczka na twarz z miodu, olejku arganowego i płatków owsianych
Składniki:
1 łyżka drobno zmielonych płatków owsianych
1 płaska łyżka miodu
Kilka kropel olejku arganowego
Miód doskonale nawilża, działa też antybakteryjnie i zwalcza stany zapalne. Płatki owsiane lekko złuszczają, wygładzają i koją podrażnienia. Olejek arganowy także nawilża oraz opóźniania procesy starzenia się skóry. Całość jest niezwykle odżywcza: zawiera m.in. naturalne przeciwutleniacze, witaminy i składniki mineralne.
Domowa maseczka na twarz z awokado, żółtka i rozmarynowego olejku eterycznego
Składniki:
pół awokado
1 żółtko jaja
Odrobina olejku eterycznego z rozmarynu
Maseczka ta nie tylko świetnie nawilża, ale i znakomicie natłuszcza skórę, chroniąc ją przed utratą wody. Jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe i moc witamin. Dodatek olejku eterycznego z rozmarynu sprawi, że maseczka będzie pięknie pachnieć, a także poradzi sobie z bakteryjnymi zmianami skórnymi. Można też zrobić tą wersję maski pomijając olejek eteryczny.
Domowa maseczka z musu jabłkowego i zarodków pszennych
Składniki:
2 łyżeczki świeżego musu jabłkowego,
2 łyżeczki surowych zarodków pszennych,
1/2 łyżeczki oleju z jojoby,
1/2 łyżeczki orzechów laskowych, pestek moreli lub migdałów.
Maseczka silnie nawilża i koi cerę spieczoną, oparzoną słońcem lub spierzchniętą od wiatru. Jest zalecana do cery normalnej, suchej, dojrzałej, wrażliwej, zniszczonej warunkami atmosferycznymi, spieczonej słońcem lub spierzchniętej od wiatru.
Domowa maseczka bananowo-śmietankowa
Składniki:
1 pięciocentymetrowy kawałek dojrzałego banana
Śmietana tłusta 30%
Banany i śmietanka nawilżają, nawadniają i koją nawet najbardziej suchą skórę. Maseczka polecamy dla skóry normalnej, suchej, odwodnionej, wrażliwej, spieczonej słońcem, spierzchniętej od wiatru, dojrzałej lub podrażnionej.
Nawilżanie mezoterapią igłową
Pozwala skutecznie zrewitalizować i nawilżyć skórę twarzy, szyi czy dekoltu od środka. Jest to zabieg, który polega na podawaniu pod skórę, przy pomocy płytkich nakłuć preparatów na bazie kwasu hialuronowego lub specjalnych koktajli zawierających aminokwasy i witaminy.
Poprzez iniekcję składniki aktywne stosowanych preparatów podawane są od razu bezpośrednio do miejsc, które tego potrzebują. Pokonanie bariery naskórkowej pozwala na uzyskanie szybkich efektów rewitalizacyjnych. Składniki aktywne mają możliwość szybkiego działania, ponieważ wstrzykiwane są bezpośrednio do skóry właściwej. Zabieg ten uzupełni niedobory witamin oraz minerałów, a dzięki stymulacji komórek do produkcji nowych włókien kolagenowych zwiększy napięcie i elastyczność skóry, redukując oznaki jej starzenia się. Po serii zabiegów widoczna będzie wyraźna poprawa gęstości skóry, jej rozjaśnienie i odmłodzenie. Znikną delikatne zmarszczki oraz zasinienia pod oczami. Skóra odzyska zdrowy wygląd.
Odnowa skóry radiofrekwencją mikroigłową
Zabieg ten łączący jednoczesne działanie dwóch procedur - radiofrekwencji i mikronakłuwania. Podczas zabiegu ma miejsce odpowiednie ogrzanie skóry właściwej, które wzbudza procesy regeneracji i przebudowy skóry. Następuje stymulacja produkcji kolagenu, co bezpośrednio wpływa na fibroblasty - proces ten zapewnia w przeciągu kilku miesięcy widoczną poprawę wyglądu, gęstości i napięcia skóry. Z kolei mikronakłuwanie poprzez uszkodzenie mechaniczne skóry pobudza dodatkowo procesy naprawcze. W efekcie cera staje się gładsza, jędrniejsza.
Regeneracja osoczem bogatopłytkowym
W poprawie kondycji skóry doskonale sprawdzą się zabiegi na bazie osocza bogatopłytkowego, które pozyskiwane jest z własnej krwi pacjenta. Podanie osocza bogatopłytkowego powoduje uwolnienie z płytek krwi białek stymulujących procesy naprawy uszkodzeń, także posłonecznych, poprzez pobudzenie komórek macierzystych do namnażania oraz fibroblastów do wytwarzania nowego kolagenu. W konsekwencji skóra ulega regeneracji i odmłodzeniu. Dzięki takiemu zabiegowi następuje poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry oraz wygładzenie i ujednolicenie jej kolorytu.
Infuzja tlenowa jest to opatentowana w Danii metoda odmładzania i nawilżania skóry na poziomie komórkowym, redukcji zmarszczek, a także poprawy konturów twarzy. Infuzja tlenowa to synergiczne połączenie dwóch technologii: wprowadzania w skórę wysoce skoncentrowanych składników aktywnych takich jak kwas hialuronowy, witaminy, antyoksydanty w postaci serum oraz terapii czystym tlenem odpowiednio stężonym i sprężonym.
Sonoforeza - celem zabiegu jest wprowadzenie substancji aktywnych w głębsze warstwy naskórka. Substancje te (witaminy, peptydy) poprzez wtłaczanie manualne przenikają w małym stopniu. Natomiast wtłaczane za pomocą ultradźwięków przekraczają barierę jaką jest płaszcz hydrolipidowy oraz błony komórkowe i wnikają do żywych warstw naskórka. Sonoforeza powodując mikromasaż poprawia ukrwienie naskórka i regenerację uszkodzonych tkanek.
Mezoterapia mikroigłowa, mikronakłuwanie czy terapia indukcji kolagenu CIT to różne określenia tego samego zabiegu dermaroller. Jest metodą, która stymuluje proces gojenia, wywołany mikronakłuciem, dzięki czemu zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny w efekcie usuwa drobne linie, redukuje zmarszczki, blizny i rozstępy. Ta technika jest również stosowana w celu poprawy tekstury skóry i zmniejszenia porów. Igiełki tworzą w skórze mikroskopijne otworki, które otwierają ścieżki łatwego i szybkiego dostarczania substancji aktywnych, zawartych w koktajlach medycznych i kosmeceutykach, w głąb skóry. Mikrouszkodzenia aktywują proces gojenia, który inicjuje zwiększoną produkcję nowego kolagenu i elastyny - skóra staje się grubsza, napięta i odmłodzona.