Odpowiednia dieta i unikanie stresu. To sposoby na walkę z pryszczami. Bywają skuteczniejsze niż najdroższy krem do twarzy. Warto też odwiedzić gabinet medycyny estetycznej i skorzystać z nowoczesnych technik leczenia trądziku.

Zdjęcie ilustracyjne /J.M. Guyon /PAP/CTK

Z trądzikiem mamy do czynienia, gdy dojdzie do zaburzenia wydzielania łoju i złuszczania komórek naskórka. Na początek, na twarzy pojawiają się zaskórniki. Potem powstają grudki i krosty.

Z problemem pryszczy borykamy się zazwyczaj w okresie zmian hormonalnych. Wtedy mówimy o trądziku młodzieńczym. Dla dojrzewających dziewczyn i chłopaków to koszmarny czas. Zdaniem psychologów, może dochodzić wtedy do obniżenia samooceny i kłopotów w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, szczególnie, gdy umawiamy się na pierwsze randki.

Niestety trądzik może dopaść również dorosłych. Występuje zwłaszcza u kobiet po dwudziestym, trzydziestym roku życia. Mogą to być osoby, u których już wcześniej się pojawił, ale bywa i tak, że jest to dla nich zupełnie nowy problem. Może wiązać się m.in. ze stresującym trybem życia.

Trądzik można leczyć miejscowo, wcierając w skórę różne kosmetyki, albo ogólnie przez zażywanie leków. Ważna jest odpowiednia dieta. W codziennym menu powinny znaleźć się produkty bogate w błonnik. Unikajmy tłustego jedzenia. Warto też odwiedzić gabinet medycyny estetycznej. W leczeniu trądzika pomocny może być laser. Działa przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz zapobiega nawrotom nowych zmian na twarzy.