Obserwując ostatnie statystyki przyrostu zachorowań, wydaje się, że koronawirus rozszalał się na dobre. Jednym z bardzo ważnych elementów ochrony przed Covid-19 są maseczki, które powinniśmy nosić szczególnie w miejscach publicznych. Czy ma znaczenie, jaki rodzaj maseczki wybieramy i czy może ona wpłynąć na naszą skórę twarzy? O tym, jaki materiał wybrać oraz jak zadbać o cerę nosząc maskę, opowiada lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstanty.

zdj. ilustracyjne /Freepik /

Maseczki ochronne, które zalecane są, aby nosić podczas pandemii, ograniczają nasz kontakt z wirusem i w pewnym stopniu zmniejszają ryzyko zarażenia. Szczególnie powinny je stosować osoby, które są chore, aby jak najmniej rozprzestrzeniać wokół siebie zarazki drogą kropelkową.

Ci, którzy codziennie pracują w bliskim kontakcie z innymi ludźmi, czyli sprzedawcy, recepcjoniści czy pracownicy różnego rodzaju placówek usługowych, korzystają z maseczek najczęściej i przez wiele godzin, nosząc je bez przerwy. To oni w szczególności powinni zwrócić uwagę na rodzaj masek, które zakładają - niemniej dotyczy to także każdego z nas, jeśli zależy nam na zdrowej cerze.

Maseczki przyjazne skórze

Najbardziej higieniczna może okazać się chirurgiczna maseczka jednorazowego użytku, jeśli nie jest wykorzystywana dłużej niż parę godzin. Dzięki używaniu takiej ochrony nie narażamy skóry na gromadzenie się na niej zarazków, które w długotrwałym kontakcie z naskórkiem prowadzą do powstawania na twarzy licznych wyprysków. Dlatego bardzo ważna jest częsta wymiana takiej maseczki na nową, gdyż jej przepuszczalność powietrza jest znacznie niższa niż np. tej wykonanej z cienkiego i naturalnego materiału.

Jeśli zdecydujemy się na maskę wielokrotnego użytku, należy wybrać taką, która wykonana jest z naturalnych włókien, najlepiej z bawełny. Dzięki temu nasza skóra, uwięziona na kilka godzin dziennie, będzie swobodnie oddychać. W przypadku materiałów syntetycznych, wodoodpornych czy powlekanych - będą one znacznie bardziej skraplać parę wodną na twarzy, co może doprowadzić do powstania liszajów, a w przypadku różnic temperatury, do przesuszenia naskórka.

Należy także pamiętać, aby prać taką maskę po każdym użyciu w wysokiej temperaturze (można ją dodatkowo wyprasować - temperatura żelazka także zabije zarazki) i mieć kilka sztuk w zapasie na zmianę. WHO zaleca, aby materiałowa maska posiadała trzy warstwy: wewnętrzną, która pochłania wilgoć, środkową z filtrem oraz zewnętrzną, która ogranicza przenikanie wilgoci.

Czy maseczka może powodować podrażnienia naskórka?

Prócz wspomnianych wyprysków w formie trądziku z powodu braku wentylacji lub wykorzystania syntetycznego materiału, maseczki noszone cały dzień bez przerwy mogą powodować inne niedogodności. Jest to np. łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, a także zapalenie mieszków włosowych na brodzie w przypadku mężczyzn. Może rozwinąć się także alergia kontaktowa u osób z wrażliwą cerą.

Co więcej, jeśli nie zadbamy o powstałe na skórze twarzy niedoskonałości, mogą się one przerodzić w nieestetyczne blizny lub przebarwienia. Dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację na co dzień, podczas noszenia maski, a w szczególności w domowych warunkach, gdy skóra może wreszcie swobodnie oddychać.

Jak pielęgnować skórę nosząc maseczkę?

Częstsze spędzanie wolnego czasu w domu z powodu kwarantanny lub pracy zdalnej powinno sprzyjać wprowadzeniu zmian w naszych nawykach, także tych pielęgnacyjnych. Wykorzystajmy ten okres do tego, by szczególnie zatroszczyć się o skórę twarzy. Zadbajmy o nawilżenie naskórka, nakładając tonik nawilżający, wykorzystajmy także peeling złuszczający oraz kremy i maskę regenerującą.

Nie przesadźmy jednak z nadmiarem produktów pielęgnacyjnych - wówczas mogłyby pojawić się podrażnienia lub reakcje alergiczne. Korzystajmy więc z naturalnych produktów w odpowiednich odstępach czasu. Peeling, a także maskę można spokojnie zastosować 1-2 razy w tygodniu, natomiast oczyszczanie twarzy żelem lub pianką oraz tonizowanie skóry przy pomocy tonika i kremów nawilżających należy wykonywać codziennie, rano oraz wieczorem.

 

Opracowanie: